Po prvý raz sa vlasy v prospech onkologických pacientok rozhodla Soňa Berníková venovať ešte v roku 2015. "Bolo to na prvé výročie smrti mojej mamy, ktorá takisto podľahla tomuto ochoreniu. Chcela som si uctiť jej pamiatku a zároveň aspoň trošku pomôcť nejakej inej žene," vysvetľuje Berníková.
"Moja mama nosila celý život krátke vlasy, keď ochorela, oholila som jej hlavu a nosila šatku. Nemala s tým problém a ona sama nad parochňou neuvažovala. Vedeli sme však, že sú ženy, ktoré odmietnu chemoterapiu preto, lebo by prišli o vlasy," vraví Berníková.
Práve tieto ženy by v liečbe chcela podporiť.
Takmer štyritisíc darcov a darkýň

"Keď som sa rozhodla ostrihať si vlasy po prvý raz, na Slovensku ešte neexistoval program, ktorý by vlasy zbieral a ďalej využíval. Svoj vrkoč som teda posielala do Anglicka." Projekt Vystrihaj sa, Slovensko, ktorým Liga proti rakovine zabezpečuje parochne pre onkologické pacientky, začal fungovať až o rok neskôr.
Do dnešného dňa dostala Liga proti rakovine viac ako 3800 obálok s vlasmi. Nie zo všetkých sa však parochne dajú urobiť. "Vlasy, ktoré dostaneme, prechádzajú triedením a nie všetky sú na výrobu parochní vhodné," vysvetľuje projektová manažérka Barbora Dostálová.
Nie je dôležité, či ide o ženské, mužské, alebo detské vlasy. Neprekáža ani to, ak už ide o vlasy prešedivené, rozhodujúca je vždy ich dĺžka a kvalita.