Len tretina mladých ľudí má prvý sex spojený s láskou a zamilovanosťou. O sexualite sa od rodičov niečo dozvie len asi sedem percent mladých ľudí, zo školy len päť percent. Záujem o kvalitné informácie je napriek tomu veľký, hovorí výskumník Štefan Petrík, ktorý ľudskú sexualitu skúma prostredníctvom vlastných prieskumov.
V jednom z nich sa zameral aj na sexualitu počas pandémie. "Narástla chuť na sex. Pred pandémiou mala často alebo veľmi chuť na sex asi tretina ľudí. Počas pandémie ich počet vzrástol až o 28 percent. Takže častú chuť na sex malo vyše 60 percent ľudí," hovorí výskumník.
Prekvapením podľa neho bolo, že ľudia mali styk s náhodným partnerom aj počas lockdownu, stúpla miera dosiahnutých orgazmov, no klesol záujem o orálny sex.
Ste autorom prieskumu, ktorý sleduje sexuálne správanie ľudí na Slovensku a prednedávnom ste z neho pre denník SME uvoľnili prvé výsledky. Kedy bol naposledy urobený väčší a komplexný výskum tohto typu?
Významné výskumy, ktorým sa venujú vedeckí pracovníci, samozrejme priebežne vznikajú, ale väčší prieskum bol naposledy realizovaný ešte v roku 2006. Uskutočnil ho doktor Róbert Máthé a docent Alojz Ritomský. Tento výskum porovnávali aj s veľkými výskumami českých odborníkov, ktoré postupne vznikali v rokoch 1993, 1998, 2003 a 2008.
Od roku 2006 už však uplynulo 15 rokov a v spoločnosti sa toho dosť zmenilo. Okrem iného vyrástla nová generácia sexuálne aktívnych ľudí. Prečo sa teda sexuálne správanie neskúma častejšie?

Do veľkej miery je to určite spôsobené tým, že robiť akýkoľvek komplexný prieskum je náročná a zdĺhavá práca, na ktorú potrebujete veľa času a v ideálnom prípade aj tím ľudí.
Menšie výskumy samozrejme v akademickom prostredí vznikajú neustále, ale príprava nového výskumu by si asi vyžadovala samostatný výskumný projekt.
Ja sám som pri príprave dotazníka spolupracoval s profesorom Weissom, ktorý podobný prieskum robil v českom prostredí a adaptoval som ho na naše podmienky.
Predpokladám však, že nedostatok výskumov nie je spôsobený nezáujmom o túto tému?
To určite nie. Hovoriť o sexualite otvorene a vecne je síce u nás stále tabu, ale téma ľudí zaujíma. Dosť ma prekvapilo, koľko ľudí sa do môjho prieskumu zapojilo.
Koľko?
Momentálne pracujem so vzorkou 2152 ľudí, no dotazník je stále otvorený a mám údaje od vyše 3000 ľudí. Tie však ešte len budem vyhodnocovať.
So zbieraním informácií ste začali v roku 2017, neskôr ste dotazník opäť upravili a zisťovali ste, čo sa zmenilo počas lockdownu a pandémie. Dajú sa už pomenovať nejaké zmeny?