BRATISLAVA. V časoch pandémie si rodičia museli zvykať na to, že sa ich deti učili z domu. Sú však aj rodiny, ktoré takto fungovali dávno pred tým, než sa zatvorili školy, a rodičia zodpovednosť za vzdelávanie svojich detí zobrali na svoje plecia z vlastnej vôle.
Homeschooling alebo domáce vzdelávanie dáva rodine väčšiu slobodu zvoliť si čas a tempo vzdelávania a prispôsobiť ho dieťaťu na mieru. V súčasnosti ho využíva viac ako 600 slovenských detí.
Najčastejšie otázky, ktoré sa tohto typu vzdelávania týkajú, pre SME zodpovedali Monika Ludrovanová a Diana Šimová z občianskeho združenia Domáce vzdelávanie na Slovensku.
1. Akých detí sa domáce vzdelávanie týka?
V súčasnosti je povolené len žiakom na 1. stupni ZŠ, aj keď vo výnimočných prípadoch (zdravotný stav, pobyt v zahraničí) ho môže riaditeľ školy povoliť aj žiakovi na 2. stupni ZŠ. Doteraz boli deti na 2. stupni ZŠ, ktorých rodičia mali záujem o domáce vzdelávanie, vzdelávané prostredníctvom zahraničných škôl, najmä českých.
Od septembra 2021 bude už aj na Slovensku povolené domáce vzdelávanie pre všetky deti na 2. stupni ZŠ. Zároveň sa od septembra 2021 začne u nás uplatňovať povinné predprimárne (predškolské) vzdelávanie, ktoré bude možné realizovať aj formou domáceho vzdelávania.
2. Prispieva štát nejakou formou rodinám, ktoré vzdelávajú deti doma?
Nie, štát v súčasnosti rodinám s deťmi v domácom vzdelávaní neprispieva.
3. Musí byť dieťa zapísané aj v riadnej škole?
Áno, musí byť zapísané v škole v sieti škôl a školských zariadení SR. Školu, do ktorej je dieťa zapísané, voláme kmeňová škola. Do kmeňovej školy chodí dieťa v domácom vzdelávaní polročne na preskúšanie a táto škola mu vydá aj vysvedčenie.
4. Je v slovenskom štátnom vzdelávacom programe predpísané nejaké minimum znalostí, ktoré musí dieťa v rámci domáceho vzdelávania zvládnuť?
Požadovaný rozsah znalostí je rovnaký ako pri deťoch, ktoré sa vzdelávajú v školách.
5. Podporujú domáce vzdelávanie všetky školy alebo len niektoré?
V súčasnosti je na Slovensku dvadsaťdva základných škôl podporujúcich domáce vzdelávanie. Ich rady sa pomaličky rozširujú. Rozhodnutie o tom, či škola bude naklonená tejto forme vzdelávania, je na riaditeľovi školy. No ani ten v tom nemôže byť sám, potrebuje pedagogický zbor, ktorý bude pre vec rovnako zanietený.
Podpora domáceho vzdelávania totiž so sebou na školách prináša agendu navyše a často treba poveriť jednu osobu z personálu aj komunikáciou s rodinami v priebehu celého školského roka – od spracovania žiadostí cez spisy žiakov, odpovedanie na rôzne otázky rodín až po organizáciu komisionálneho preskúšania a dokumentáciu s tým súvisiacu a konečne spracovanie a rozposlanie vysvedčení.

6. Čo býva najčastejšou príčinou, že sa rodičia pre domáce vzdelávanie svojho dieťaťa rozhodnú?