Od jari minulého roka tisícky vedcov a vedkýň pracovali a naďalej pracujú na vývoji vakcíny proti novému koronavírusu. V súvislosti s pandémiou sa aj vo väčšej miere dostávajú do pozornosti verejnosti. Podľa Svetového ekonomického fóra ženy na celom svete obrovskou mierou prispievajú k snahám vyriešiť a ukončiť pandémiu.
"Nielenže tvoria 70 percent zdravotníckych pracovníčok na celom svete, ale aj ženy v oblasti STEM (vedy, techniky, strojárstva a matematiky, pozn. red.) viedli výskum o víruse, vytvárali sledovatele (trackery) o pandémii a vyvíjali vakcíny," uvádza fórum na svojom webe.
Aj v súvislosti s vakcínami od firiem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna stáli na čele vedeckých tímov ženy. Toto je šesť z nich, o ktorých sa najviac hovorí.
Özlem Türeciová (54)

Kedysi chcela byť mníškou, dnes patrí so svojím manželom, lekárom a vedcom Ugurom Sahinom, k najbohatším ľuďom Nemecka.
Özlem Türeciová je nemecká lekárka s tureckými koreňmi, vedkyňa a čelná predstaviteľka nemeckej firmy BioNTech, ktorú v roku 2008 spoluzaložila so svojím manželom. Vo firme zodpovedá za klinický výskum a je hlavnou lekárkou.
Türeciová so svojím tímom stoja za prvou schválenou mRNA vakcínou proti koronavírusu - Comirnaty. Pracovali na nej s americkou farmaceutickou firmou Pfizer. Predtým sa spoločne venovali vývoju vakcíny proti chrípke, v marci 2020 však zamerali výskum práve na očkovanie proti novému, rýchlo sa šíriacemu vírusu. Projekt dostal meno Lightspeed.
Türeciovej hlavným zameraním je však výskum rakoviny. Sústreďuje sa na identifikáciu a charakteristiku molekúl, ktoré sú typické pre tumory, a vývoj imunoterapie pri nádorových ochoreniach. Oceňovaná vedkyňa je od roku 2019 prezidentkou Asociácie pre rakovinovú imunoterapiu, ktorá je najväčšou európskou asociáciou zaoberajúcou sa imunoterapiou.
Spoločnosť BioNTech počas pandémie výrazne zvýšila svoju hodnotu. Türeciová pre agentúru AP uviedla, že firma chce financie využiť najmä na naplnenie svojho pôvodného cieľa, a tým je vývoj vakcíny proti rakovine založenej práve na mRNA.