O dieťa sa Katarína s partnerom pokúšala zhruba rok. Keď sa jej ani po jedenástich mesiacoch nepodarilo počať, rozhodli sa s partnerom podstúpiť kompletné vyšetrenia.
Kým partner bol v poriadku, už prvé výsledky Kataríninych testov ukázali, že mladá žena má nízku hladinu Anti-Müllerovho hormónu. Tesne po tridsiatke u nej došlo k predčasnému zlyhávaniu vaječníkov a jej šanca na vlastné dieťa je veľmi obmedzená.
„Nasledovali návštevy centra asistovanej reprodukcie a ďalšie vyšetrenia, ktoré mali odhaliť dôvod vzniku zlyhávania vaječníkov, najmä možné genetické faktory. Príčinu u mňa však neodhalili, všetky výsledky mám v poriadku,“ vysvetľuje Katarína. Jej celé meno redakcia pozná, no pre citlivosť témy ho na požiadanie respondentky neuvádza.
„Vyšetrenia boli náročné psychicky aj finančne a samotné zistenie faktu, že som neplodná, bolo v tej chvíli ako zlý sen. Následne sme sa mali rozhodnúť, čo bude nasledovať.“ Centrum jej ponúklo možnosť asistovanej reprodukcie a tiež zmrazenie vajíčok do budúcna.
Zlyhanie aj bez príčiny
Katarína patrí do skupiny žien, ktoré trpia predčasným ovariálnym zlyhávaním. To má za následok stratu funkcie vaječníkov pred štyridsiatym rokom života.

Ide o zdravotný problém, ktorý sa pomerne často zamieňa s predčasnou alebo včasnou menopauzou.
Pri predčasnej menopauze už žena nemôže otehotnieť, pretože jej vaječníky prestanú tvoriť ženské pohlavné hormóny a taktiež v nich už prestanú dozrievať vajíčka schopné oplodnenia.
„Predčasné zlyhávanie vaječníkov ešte nie je zlyhanie a neznamená definitívne zastavenie činnosti vaječníkov. Žena ešte môže otehotnieť, aj keď šanca je už výrazne znížená. Tvorba hormónov ešte v malej miere pretrváva napriek objavujúcim sa príznakom takzvaného prechodu,“ vysvetľuje vedúci lekár centra pre liečbu neplodnosti Sanatórium Helios v Košiciach Peter Hladký.