Pribúdajúci vek súvisí s mnohými nevyhnutnými zmenami. Aby sme telo zachovali čo najdlhšie v čo najlepšej forme, musíme sa z roka na rok snažiť čoraz viac.
Z fyziologického hľadiska prirodzene dochádza k ochabnutiu svalov. Tento fenomén si však väčšinou spojíme s ochabnutím svalstva končatín, brucha či tváre.
Spája si však niekto ochabovanie svalstva so zrakom? To totiž môže byť príčinou zdravotného problému, ktorý sa nazýva presbyopia, choroba krátkych rúk alebo aj starozrakosť.
Nevyhnutné zmeny

Ľudská optika je dokonale fungujúci systém, no vplyvom pribúdajúcich rokov sa začne opotrebovávať.
„V priebehu života sa v šošovke okrem iných zmien usádzajú látky bielkovinovej povahy, v dôsledku čoho dochádza k zníženiu jej pružnosti. Dochádza tiež k čiastočnému ochabnutiu svalov, ktoré sa podieľajú na zaostrovaní videnia. Oko tak prestáva akomodovať, čo znamená, že klesá jeho schopnosť zaostriť pri pohľade na blízko. Starozrakosti sa nevyhne nikto,“ vysvetľuje Miriam Záhorcová, očná lekárka a chirurgička z očnej kliniky NeoVízia.
Starozrakosť je stav, ku ktorému dochádza v dôsledku prirodzeného starnutia organizmu, najčastejšie medzi 40. a 45. rokom života. Človek vtedy stráca schopnosť zaostriť na blízko. Znižuje sa elasticita a plasticita šošovky a dochádza k zníženiu akcieschopnosti ciliárnych svalov.
Tie sú tvorené hladkými svalovými vláknami, na ktorých je zavesená šošovka. Ich funkciou je regulovať tvar šošovky akomodáciou, čo umožňuje optimálne zaostrenie lúčov svetla. Spočiatku prevažujú ťažkosti vizuálneho charakteru, neskôr sa pridáva pocit únavy očí, bolesti hlavy a očí, unavený vzhľad a prekrvenie spojiviek.