Najväčším problémom detí na Slovensku počas dištančného vzdelávania je podľa ich rodičov strata kontaktu so spolužiakmi a osamelosť. Pre samotných rodičov znamená dištančné vzdelávanie školákov oveľa väčšiu záťaž, pretože deťom musia asistovať pri vyučovaní.
To im komplikuje alebo znemožňuje venovať sa zamestnaniu. Viac ako polovica rodičov zároveň musela kúpiť alebo inak zabezpečiť technické vybavenie, ktoré deti na online vzdelávanie potrebovali.
Tieto údaje vyplývajú zo zverejnených výsledkov reprezentatívneho prieskumu medzi rodičmi detí počas druhej vlny pandémie. Prieskum s podporou spoločností Slovak Telekom a Accenture realizoval Inštitút pre verejné otázky (IVO) na vzorke viac ako 600 rodičov, ktorí majú doma jedno či viac detí na druhom stupni základnej školy.
Prieskum môže pomôcť lepšie pochopiť potreby rodičov a ich detí, ktoré sú už dlhé mesiace mimo školských lavíc a kolektívu.
Osamelé deti a unavení rodičia
Chýbajúci osobný kontakt so spolužiakmi, kamarátmi, rovesníkmi či osamelosť dieťaťa, označilo za veľký alebo skôr veľký problém až 78 percent rodičov. Nemenej rozsiahlym problémom sú tiež chýbajúce mimoškolské aktivity detí. Práve zrušené záujmové či športové krúžky považujú za naliehavý problém tri štvrtiny rodičov.
56 percent rodičov
muselo kúpiť alebo zabezpečiť dieťaťu technické vybavenie pre dištančné vzdelávanie.
Pätina rodičov pritom musela kúpiť takmer všetko.
Približne rovnaké percento rodičov považuje za veľký alebo skôr veľký problém aj množstvo času, ktoré ich deti trávia pred monitormi počítačov, mobilov a tabletov.
Ako ďalšie problémové faktory vnímajú rodičia chýbajúci kontakt s učiteľmi a učiteľkami (69 percent), stratu návykov z bežného denného rytmu (68 percent), lenivosť detí a stratu ich motivácie učiť sa (60 percent) a nedostatok fyzického pohybu (57 percent).
Naopak za najmenší problém svojich detí vnímajú rodičia problémy s učivom, vyťaženosť alebo zhoršenie známok.

„Napriek faktu, že ide o vnímanie problémov optikou rodičov a nie samotných detí, možno ich považovať za vážne konzekvencie dištančného vzdelávania,“ uvádza analytik IVO Marián Velšic.