Starostlivosť o novorodencov, predovšetkým o tých s nízkou pôrodnou hmotnosťou či zdravotnými komplikáciami, sa v pandémii celosvetovo zhoršila.
Matky s potvrdeným ochorením na covid-19 alebo s podozrením naň v mnohých krajinách rutinne oddeľujú od bábätiek, čo deti vystavuje vyššiemu riziku úmrtia a doživotných zdravotných komplikácií.
Poukázala na to štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a jej spolupracovníkov, ktorú uverejnil časopis Lancet EclinicalMedicine.
V nej autori a autorky píšu, že zatiaľ čo riziká úmrtia na covid-19 sú u novorodencov nízke, nepriamy dopad pandémie zvyšuje neonatálnu úmrtnosť v nemocniciach.
Koža na kožu by úmrtia mohla znížiť
Štúdia pracovala s informáciami zo 62 krajín, prevažovali oblasti s nízkymi a strednými príjmami (Afrika, Latinská Amerika), no skúmala aj Áziu, Severnú Ameriku a Európu.
Odpovedali zväčša zdravotné sestry, pôrodné asistentky, lekári, ale aj ľudia z verejného zdravotníckeho sektoru a tvorcovia politík.

Tretina z nich uviedla, že v nemocnici na koronavírus rutinne testujú všetky tehotné ženy.
Viac ako 85 zdravotníkov odpovedalo, že sa boja o svoje vlastné zdravie a 89 % prežívalo väčšiu mieru stresu.
Ukázalo sa tiež, že sa vo významnej miere prípadov prerušila starostlivosť typu koža na kožu alebo takzvané klokankovanie, respektíve ženy od nich v nemocniciach odrádzali. Uviedla to viac ako polovica opýtaných.
Túto separáciu zdravotnícky personál robil u matiek pozitívnych na covid, ako aj u žien, u ktorých sa nákaza ešte nepotvrdila.