Liečebnej pedagogičke so zameraním na neurológiu, Márii Čunderlíkovej, sa spolu s tímom odborníkov podarilo pod jednou strechou vybudovať komplex zdravotníckych, sociálnych a vzdelávacích služieb pre ľudí s Alzheimerovou chorobou a poruchami pamäti.
Počas pandémie sa so svojím tímom vynašla a s ďalšími psychologičkami poskytujú starostlivosť o klientov aj na diaľku.
Čunderlíková v rozhovore hovorí o tom, ako dnes vyzerá systém pomoci ľuďom s demenciou a pridruženými ochoreniami, a ako zdravotný problém ovplyvňuje celú rodinu.
Ako dnes vyzerá systém pomoci ľuďom s demenciou? Je dostatočný?

Na Slovensku starostlivosť o chorých príbuzných aj o ľudí s demenciou často zabezpečí rodina.
Ak rodina chýba alebo nezvláda starostlivosť, prichádza do úvahy sociálny systém, ktorý podporujú finančnými príspevkami ministerstvo práce, samosprávne kraje, obce a mestá.
Sú to kompenzačné príspevky, terénna opatrovateľská služba a špecializované zariadenia sociálnych služieb. A či je dostatočný? Každý z nás má svoju predstavu o tom, ako by mala dobrá starostlivosť vyzerať.
Dôležité je, aby bola kvalitná po každej stránke a zabezpečila dôstojný život každému prijímateľovi takejto služby. Momentálne nás trápi nedostatok miest pre klientov s demenciou v zariadeniach s kvalitnou starostlivosťou.
Aké typy liečby sú u pacientov najpopulárnejšie a najefektívnejšie?
Tradičné je užívanie liekov, no účinnou a bezpečnou terapiou sú aj nefarmakologické metódy. Pracujú so zachovanými schopnosťami, zručnosťami, emóciami a prežívaním pacienta a zlepšujú alebo odstraňujú prejavy ochorenia. Stimulovaním psychickej činnosti pacienta sa vytvára v mozgu priaznivé prostredie pre pôsobenie účinnej látky, ktorú obsahuje liek.
Z toho dôvodu odporúčame našim pacientom na základe záujmov a schopností nasledovné metódy: kognitívnu stimuláciu, ergoterapiu, muzikoterapiu, arteterapiu, reminiscenciu, koncentračno-pohybovú terapiu. Spomínané aktivizačné a terapeutické činnosti možno absolvovať individuálne alebo skupinovo.
Ak sa u pacientov vyskytujú stavy dezorientácie, veľmi účinný je špecifický druh komunikácie, takzvaná Validácia podľa Naomi Feil. V domácom prostredí pacienti môžu precvičovať mozog pomocou logických, pozornostných alebo pamäťových hier. Predpokladáme, že aktivizácia a stimulácia kognitívnych funkcií znova namotivuje bývalé schopnosti a predĺži obdobie sebestačnosti pacienta.
Obľúbená metóda, ktorú odporúčame rodinám, je reminiscenčná metóda, ktorá využíva spomínanie seniora a opatrovateľovi ponúka príležitosť k spoznaniu jeho životnej histórie. Aj u pacienta s ťažkou poruchou pamäti bývajú spomienky na vzdialenejšiu minulosť takmer nedotknuté a môžu byť kľúčom k jeho osobnosti. Metóda si vyžaduje záujem o človeka a schopnosť správne klásť otázky.

Vidíte nejaké rozdiely v prístupe k liečbe demencie medzi Slovenskom a zahraničím?

V našej krajine mnohí ľudia považujú poruchy pamäti za prirodzenú súčasť starnutia. Venujú im pozornosť, až keď dôjde k vážnej udalosti, pacient napríklad zablúdi, je zdezorientovaný a nevie sa vrátiť domov.
Neprekonateľným krokom býva pre niektorých ľudí vyšetrenie v psychiatrickej ambulancii, u špecialistu, ktorý diagnostikuje ochorenie.