Fitness trénerka Heather Andersonová zverejnila v januári na instagrame koláž svojich fotografií.
“Fotka vľavo je u mňa PMDD v plnej sile: zmätenosť, paranoja, úzkosť, bolesť svalov a kĺbov, plačlivosť, extrémna podráždenosť, únava, nespavosť a veľa ďalšieho. Fotka vpravo som ja už mimo luteálnej fázy: veselá, odpočinutá, plná energie, bez bolesti, príjemná. PMDD vždy ukradne dva týždne z môjho života,” napísala Andersonová.
V tom čase sa totiž sociálnou sieťou začala šíriť menšia výzva s názvom PMDD Challenge. Jej cieľom bolo uverejniť príspevok s dvomi fotografiami – na jednej bola žena počas normálneho dňa, keď sa cítila dobre, na druhej tá istá žena počas dňa, keď zažívala príznaky PMDD.
Ide o skratku pre predmenštruačnú dysforickú poruchu. PMDD je vážnejšia forma predmenštruačného syndrómu (PMS).
Táto porucha sa u každej ženy môže prejaviť inak. Sprevádzajú ju extrémne silné fyzické a psychické príznaky, niekedy vrátane samovražedných myšlienok. Problémom je, že často býva nesprávne diagnostiková a zamieňaná za depresiu alebo iné psychické poruchy.
Príznaky predmenštruačnej dysforickej poruchy

Výskumy odhadujú, že asi 20 až 40 percent žien môže zažívať nejakú formu PMS. A zhruba u 3 až 8 percent z nich sú symptómy také intenzívne a vyčerpávajúce, že môže ísť o PMDD.
Medzi typické príznaky PMS patria únava, zmeny nálad, pocity napätia, podráždenosť, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch, poruchy spánku, návaly tepla, tráviace ťažkosti alebo zvýšená chuť do jedla.
“Príznaky PMDD sú však ťažké a vysiľujúce. Táto porucha zahŕňa skupinu telesných a psychologických symptómov, ktoré ovplyvňujú každodenný život a ohrozujú mentálne zdravie človeka. Ide o chronický stav, ktorý, keď sa vyskytne, vyžaduje si liečbu,” uvádza portál Medical News Today.
PMDD má predvídateľný vzorec. Symptómy sa obvykle začínajú počas ovulácie a miznú krátko po začatí menštruácie.