Tretie najhoršie uplatnenie žien na trhu práce v Európskej únii a takmer pätinový rozdiel medzi mzdami mužov a žien.
Tieto dáta sprevádzali Slovensko v minulých rokoch, no zdá sa, že rozdiely medzi ohodnotením mužov a žien sa budú ešte prehlbovať. Zlou správou je, že situácia sa nezhoršuje len v oblasti financií.
O zhoršujúcej sa situácii žien a dievčat počas pandémie sa hovorí už dlhé mesiace. Viditeľné sú straty finančných aj osobných istôt, narastajúce domáce násilie.
Hoci Európska únia prijíma sériu opatrení, ktoré by mohli situáciu zvrátiť, reálny život žien a dievčat sa v dôsledku celosvetovej pandémie ešte zhoršil. Dôsledky sú badateľné aj na Slovensku.
Polovica žien už siahla na úspory
Rozdiely medzi mužmi a ženami sú na Slovensku jednými z najväčších v rámci krajín Európskej únie.

Podľa údajov Eurostatu predstavoval v roku 2019, z ktorého údaje sú najaktuálnejšie, rozdiel medzi hodinovými zárobkami mužov a žien vyše 18 percent.
Najväčšie rozdiely sú medzi mužmi a ženami s najvyššie dosiahnutým stredoškolským vzdelaním.
Mužov je v tejto kategórii zamestnaných o takmer 13 percent viac ako žien, pričom ich plat je vyšší o viac ako pätinu. V únii máme zároveň tretie najhoršie uplatnenie žien na trhu práce.
Rozdiely v príjmoch evidujú aj komerčné banky. Napríklad z dát Poštovej banky vyplýva, že rozdiel medzi tým, čo dostáva na účet Slovenka oproti svojmu mužskému proťajšku, je viac ako 200 eur.
Je veľmi pravdepodobné, že nové dáta ukážu situáciu ešte v horšom svetle. Pandémia totiž zasiahla najmä početne výraznú skupinu žien, ktoré pracujú v gastronomických prevádzkach, službách a tých odvetviach hospodárstva, teda v prepúšťaním najviac ohrozenom sektore.