SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky

Demencia má rôzne prejavy. Aký je jej priebeh a ako ho spomaliť?

Diagnóza sa týka čoraz mladších ľudí.

(Zdroj: Adobe Stock)

Demencia je skupina duševných porúch, pri ktorých dochádza k podstatnému úbytku kognitívnych (poznávacích) funkcií, najmä v súvislosti s pamäťou a intelektom. Ide o ochorenie mozgu.

Mnohí sa domnievajú, že demencia je prirodzená súčasť starnutia a nad jej nástupom u starších ľudí mávnu rukou so slovami, že ide o normálnu vec a dalo sa to čakať. Pojem starecká demencia je preto nesprávny a zavádzajúci.

„Staroba neprináša automaticky kognitívnu poruchu či demenciu. Z histórie poznáme veľa známych osobností, ktoré svojou prácou práve vo vysokom veku priniesli ľudstvu umelecké a spoločenské hodnoty. Dnes sa mnohí seniori dožívajú vysokého veku v duševnej sviežosti a činorodosti, je pre nich výzvou byť aktívny a kognitívne zdravý," hovorí Mária Čunderlíková, liečebná pedagogička a garantka špecializovanej sociálnej služby Centra MEMORY n.o.

Skryť Vypnúť reklamu

Prejavy demencie

Súvisiaci článok S odchodom do dôchodku sa oplatí počkať. Ochráni nás to pred demenciou Čítajte 

Pri demencii, ktorá je psychickým progresívnym ochorením, sa narúša a zhoršuje schopnosť samostatnej činnosti, napríklad nakupovanie a pripravovanie jedál, samostatné cestovanie, telefonovanie, užívanie správnych liekov či finančná gramotnosť.

„Má rôzne prejavy, podľa toho, čo je jej príčinou. Demencia, ktorá je spôsobená Alzheimerovou chorobou, prichádza pomaly, pozvoľna a rozvíja sa v priebehu niekoľkých rokov. Ak je príčinou demencie porucha prekrvenia mozgu, vzniká zvyčajne náhle, vtedy hovoríme o vaskulárnej demencii,“ vysvetľuje Čunderlíková.

Existujú však aj sekundárne typy demencie. Vznik ochorenia môže súvisieť napríklad s intenzívnym požívaním alkoholu či liekov, najčastejšie takých, ktoré sú určené na spanie či upokojenie. Ak sa napríklad u starších ľudí s depresiou tento stav nelieči, môže prerásť do demencie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre seniorov je rizikovým faktorom vzniku demencie aj nedostatočná výživa, ku ktorej môže dochádzať pri nechutenstve, problémoch so žuvaním či prehĺtaním.

Aké príznaky má Alzheimer?

Demencia zväčša neprichádza sama, tvaruje sa do konkrétnejšej formy a najčastejšie to býva práce Alzheimerova choroba. Zo všetkých ľudí, ktorí trpia demenciou, ide podľa Čunderlíkovej približne o 60 percent.

"Mnohí rodinní príslušníci trpia psychickým a fyzickým vyčerpaním, preťažením a stresom. Sú vyhorení, depresívni z vyčerpania."

Mária Čunderlíková

„Alzheimerova choroba spôsobuje poškodenie až zánik nervových buniek v mozgu, čo vedie k nezvratným zmenám v mozgu a tie sa prejavujú demenciou. Tento typ ochorení nazývame neurodegeneratívne."

Medzi častými príznakmi ochorenia sú postupné zhoršovanie krátkodobej pamäti, pokles záujmov, problémy s formulovaním viet, zmeny nálad a správania, časová dezorientácia, zlá orientácia v známom priestore (problém trafiť domov a blúdenie), ukladanie vecí na nesprávne a nevhodné miesta. S Alzheimerovou chorobou prichádzajú aj rôzne zmeny v správaní ako výbušnosť, krik, nepokoj a dezorientácia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Doteraz nie je známa liečba, ktorá by ochorenie vyliečila,“ vysvetľuje odborníčka.

Ochorenie sa týka celej rodiny

Keď sa u niekoho z rodiny prejaví demencia a jeho stav sa rapídne zhoršuje, prestáva byť samostatný a začína byť závislý od opatrovateľa. Tým sa môže stať aj niektorý člen rodiny – syn, dcéra, manžel, manželka.

Pre pacienta môže byť ťažké prijať fakt, že sa stáva akýmsi „bremenom“, najmä na začiatku, keď si svoj stav uvedomuje. Týmto ľuďom vtedy treba dať najavo, že sú stále rovnocennými partnermi v živote a zostať pri komunikácii ako za zdravého stavu.

„Demencia je najčastejšou príčinou domácej starostlivosti, ktorú v prvom rade zabezpečujú rodinní príslušníci. Často je to práca na 24 hodín denne. Vzhľadom na náklady v zdravotníckej alebo sociálnej inštitúcii to šetrí verejné financie, ale nesmierne zaťažuje tých, ktorých sa to týka. Mnohí rodinní príslušníci trpia psychickým a fyzickým vyčerpaním, preťažením a stresom. Sú vyhorení, depresívni z vyčerpania, mnohí sa obávajú, že demencia postihne aj ich. Ochorenie zaťažuje aj rodinný rozpočet," upozorňuje liečebná pedagogička.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia s demenciou prežívajú najdlhšie obdobie ochorenia práve v domácom prostredí. Sú to zväčša dva, štyri, ale aj viac rokov. Pacienti zväčša nemajú len jedného opatrovníka, v rámci rodiny sa zapájajú viacerí členovia. Rozdeliť si túto záťaž je ideálne riešenie.

Opatrovanie si vyžaduje vysokú vnímavosť a pozornosť opatrovateľov, ale aj fyzickú náročnosť. Jeden pacient s takýmto ochorením zamestná viacerých členov rodiny.

„Niekto sa bude špecializovať na pomoc pri sebaobsluhe a na domácnosť, iný môže chodiť na prechádzky, ďalší zabezpečí komunikáciu s lekármi a úradmi,“ radí Čunderlíková.

Domáca opatera však má svoje limity. Ak už nastane moment, keď pacient potrebuje neustály dohľad a pomoc pri kúpaní, toalete, pohybe, je vhodné sa obrátiť na zariadenia pre seniorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku existujú aj špecializované zariadenia pre ľudí s touto diagnózou. Tu však často oťažieva svedomie opatrovníkov, nechcú si priznať, že ich príbuzní potrebuje intenzívnejšiu starostlivosť, majú pocit zlyhania.

Demencia v detstve a ako na prevenciu

Súvisiaci článok Riaditeľka domu pre seniorov: V starobe majú aj malé veci veľký význam Čítajte 

Vo výnimočných prípadoch sa demencia prejavuje aj v detstve, napríklad v dôsledku chemoterapie. Zriedkavo je jej príčinou Alzheimerova choroba v mladom veku.

„Ak je porucha intelektu dôsledkom vrodenej poruchy, alebo ak vznikla do dvoch rokov veku dieťaťa, nehovoríme o demencii, ale o mentálnej retardácii,“ hovorí odborníčka.

Prejavy ochorenia sú u mladších osôb iné ako vo vyššom veku. Demencia postupuje rýchlejšie, pacienti zvyčajne trpia depresiou, mávajú poruchy vyjadrovania a reči alebo pohybové problémy. Ak sa demencia vyskytne v príliš mladom veku, ešte pred šesťdesiatkou, je nutné zbystriť pozornosť a zamerať sa aj na potomkov pacienta. V takom prípade ide totiž veľmi často o dedične podmienené ochorenie.

Skryť Vypnúť reklamu

„Blízki príbuzní (deti, súrodenci) ľudí s Alzheimerovou chorobou majú tri- až štyrikrát väčšiu pravdepodobnosť tohto ochorenia, ako ľudia bez tejto záťaže,“ upozorňuje Čunderlíková.

V takom prípade je vhodné začať robiť aj preventívne opatrenia. „V prípade rodinného výskytu ochorenia odporúča lekár špecialista vyšetrenie DNA. A, samozrejme, mali by nasledovať odporúčania, ktoré zahŕňajú aktívny spôsob života, prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky. Zdravý organizmus udržiava zdravé cievy a srdce, činorodosť predpokladá, že naše neuróny budú aktívne a odolné voči neurodegenerácii,“ odporúča liečebná pedagogička.

Medzi ďalšie ochranné faktory, ktoré znižujú pravdepodobnosť vzniku demencie, patrí podľa odborníčky hlavne dostatok duševnej a sociálnej aktivity. Sociálne väzby stimulujú aktivitu mozgových buniek, čo spomaľuje degeneráciu neurónov.

Skryť Vypnúť reklamu

Netreba opomenúť ani tréning kognitívnych schopností, ktorý zabezpečuje učenie sa a permanentné vzdelávanie počas života, dostatočná telesná aktivita, správna životospráva, dostatok príjmu vitamínov E, C, B.

Demencia sa nedá vyliečiť, ale spomaliť

Demencia sa, žiaľ, nedá zvrátiť, možno však dosiahnuť, aby sa jej priebeh spomalil a pomôcť pacientovi zotrvať v čo najlepšom zdravotnom stave čo najdlhšiu dobu. Štandardná liečba zvyčajne predstavuje kombináciu užívania liekov a nefarmakologickú liečbu. Odvíja sa od typu demencie.

Prvým signálom môže byť zhoršovanie pamäti. Vtedy je dobré spozornieť a navštíviť lekára. Čím skôr sa stanoví diagnóza, tým skôr možno začať s liečbou. Nemusí ísť pritom automaticky o demenciu.

Diagnostický proces začína u všeobecného lekára, ktorý odporučí vyšetrenie u psychológa s cieľom vylúčiť alebo potvrdiť prítomnosť kognitívnej poruchy. Na identifikáciu príznakov ochorenia a ich závažnosti existuje viacero testov a vyhodnocovacích dotazníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší postup pri zistení určitých nedostatkov opisuje odborníčka takto: „Je potrebné vykonať krvné testy a použiť vyšetrovacie metódy na zobrazenie mozgu. Laboratórne vyšetrenie krvi sa realizuje na vylúčenie nedostatku hormónu štítnej žľazy, na vylúčenie nedostatku niektorých vitamínov, ktoré dokážu spôsobiť výrazné spomalenie myslenia a poruchu pozornosti. Dôležité je, aby mal lekár možnosť objektivizovať informácie od príbuzných pacienta. Špecialista, ktorý určí typ a štádium demencie a následne liečbu, je psychiater alebo neurológ.“

Na spomalenie a zmiernenie prejavov choroby slúži celý rad liekov, ktorý vylepšuje kvalitu života pacienta a tým aj jeho rodiny.

„Dôležitú skupinu liekov tvoria tzv. kognitíva, ktoré prechodne zlepšujú kognitívne funkcie a spomaľujú ochorenie. Liečba sa zameriava aj na prejavy sprevádzajúce ochorenie ako sú poruchy nálady, poruchy spánku, stavy úzkosti alebo nepokoja,“ hovorí Čunderlíková.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodáva, že pacienti majú možnosť absolvovať aj nefarmakologickú liečbu, ku ktorej patrí mentálna a sociálna stimulácia, tréning pamäti, kognitívna rehabilitácia a dostatočná fyzická aktivita. Správna výživa a pravidelný pitný režim sú tiež súčasťou terapie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 5. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 6. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 7. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 8. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 9. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 1. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 2. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 3. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 4. AURES Holdings sa vydáva na západ
 5. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 6. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 7. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 9. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 10. Reverzné inžinierstvo na FVT
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 52 045
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 19 369
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 598
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 653
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 9 473
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 792
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 940
 8. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 837
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 7 716
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 6 501
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Demencia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Pamäť, Demencia, Alzheimerova choroba
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Západ stojí za Českom, Rusko musí s podobnými útokmi prestať.

2 h
S dcérou Amálkou.

Juraj Valach pôsobí v hokejovom Slovane.

16 h
Predseda BSCF Gabriel Galgóci

S Gabrielom Galgócim o budúcnosti sektora.

9. apr
Ilustračné foto.

Vláda v piatok prijala uznesenie k zákazu vychádzania.

16. apr