Zdriemnuť si krátko poobede alebo si dokonca dopriať dlhšiu siestu je bezpochyby príjemné a pre niektoré kultúry samozrejmé. Poobedný „šlofík“ však nie je len príjemný zvyk, má aj svoje biologické opodstatnenie.
Prečo a ako dlho by sme si teda mali počas dňa zdriemnuť?
Ako spia ľudia v pralese
Potrebe popoludňajšieho odpočinku sa vo svojej knihe Prečo spíme venuje aj anglický profesor neurovied a psychológie Matt Walker. Vedec v knihe vysvetľuje, že bifázický spánok, teda taký, ktorý je rozdelený na dlhší nočný spánok a krátky popoludňajší odpočinok, je hlboko biologicky zakorenený v ľuďoch všetkých kultúr.

Argumentuje nielen prirodzeným poklesom energie, ktorú cíti väčšina ľudí krátko poobede, ale najmä antropologickými výskumami.
Kmene lovcov a zberačov, ako sú Gabrovia zo severu Kene alebo Sanovia z púšte Kalahari, ktorých spôsob života sa za posledné tisícky rokov priveľmi nezmenil, spia dvojfázovo.
"Obe skupiny si v priebehu noci doprajú podobne dlhý čas spánku (sedem až osem hodín na lôžku a sedem hodín čistého spánku), po ktorom popoludní nasleduje tridsať až šesťdesiatminútové zdriemnutie,“ píše Walker.
Vedec sa odvoláva aj na historické záznamy z Európy pred priemyselnou revolúciou a poukazuje na to, že podobný model spánku bol v minulosti bežný aj v našich zemepisných šírkach.