Ženy rodia v improvizovaných priestoroch, nie vždy môžu mať pri sebe sprevádzajúcu osobu a ak majú pozitívny test na koronavírus, bežne ich oddeľujú od ich novorodencov, hoci sa to odporúča len v krajných prípadoch.
Organizácia Ženské kruhy, ktorá sa venuje témam práv pri pôrodoch, preto pred niekoľkými dňami napísala otvorený list ministrovi zdravotníctva, hlavnému hygienikovi aj prezidentke. Upozorňuje v ňom na vážne nedostatky pôrodnej starostlivosti v čase pandémie, opisuje v ňom pochybenia, s ktorými sa stretli ženy naprieč Slovenskom počas pôrodu a žiada v ňom kompetentných, aby zasiahli.
Zuzana Krišková, predsedníčka Ženských kruhov, na konkrétnych svedectvách žien vysvetľuje, že niektoré nemocnice stále nie sú pripravené na pôrody pozitívne testovaných žien.
Stretávate sa so sťažnosťami žien už od začiatku pandémie?
V prvých mesiacoch sme sa skôr stretávali so ženami, ktorým v nemocnici neumožnili sprevádzajúcu osobu.
Vypuklý problém bol aj ten, že matkám nedovolili, aby boli so svojimi predčasne narodenými deťmi, takže rodičia ich aj niekoľko týždňov nevideli. A to sa deje od jari. Čo sa týka pôrodov žien s ochorením covid-19, v tej súvislosti sa všetko začalo stupňovať na jeseň a aj teraz po novom roku.
Čo je okrem oddeľovania problém, s ktorými sa ženy na vás obracajú?

Sú to napríklad nedôstojné podmienky. Ozývajú sa nám ženy, ktoré boli pozitívne testované a rodili v improvizovaných priestoroch, kde chýbalo základné vybavenie.
Zverejnili sme príbeh pani Jany, ktorá opisovala, že rodila na zastaranom kresle, po pôrode mala poranenia a bolo treba ju zašiť a do miestnosti bolo treba doniesť tampóny či dokonca svetlo, aby lekár videl, čo ide robiť.
Druhý príbeh sa týkal pani Lucie, ktorá rodila v malej miestnosti bez prístupu na toaletu. Dve hodiny stála na podložke mokrej od moču a krvi, čo sú veľmi nedôstojné podmienky. Po roku pandémie by sme už takéto príbehy vôbec nemali počúvať.

S čím ďalším sa teraz ženy v pôrodniciach stretávajú?
Mnohé nám písali, že v nemocnici ich hospitalizovali na covidových oddeleniach určených pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia, hoci tieto ženy mali veľmi mierne alebo žiadne príznaky.
Takže sú tam s nimi a zároveň im nie je poskytovaná popôrodná starostlivosť, lebo na danom oddelení nie je personál so špecializáciou v oblasti gynekológie a pôrodníctva.
A v súvislosti s pozitívne testovanými ženami sa vyskytla ešte jedna vec - nemocnice ich prepúšťajú po neštandardne krátkom čase, a to napriek tomu, že sa niektoré necítia zdravotne dobre.
Tieto ženy nemajú žiadnu ďalšiu starostlivosť v domácom prostredí. Covid sprevádzajú aj horúčky a žena doma nemá odkiaľ vedieť, či má horúčku naozaj z dôvodu covidu, alebo má nejakú popôrodnú komplikáciu, ktorá sa neodhalí a môže to byť veľmi závažné.
V liste upozorňujete tiež na to, že problémy sa ešte o niečo viac týkajú žien zo sociálne vylúčených komunít. V čom konkrétne?
Všetko, o čom hovoríme, vrátane rizík oddeľovania detí a matiek, má na ne ešte závažnejšie vplyvy.