Mnohé z nich sa narodili v období, ktoré bolo silne patriarchálne a bez vydaja sa ich zmysel života v očiach spoločnosti strácal. Ich ambíciou bolo dostať sa na výslnie, no šlo to len ťažko.
Neraz boli nešťastné, zamilované do nesprávneho, osamelé, nepochopené, často výstredné. Svoju jedinečnosť sa im však, často napriek neprajnosti osudu, podarilo pretaviť do ikonických diel.
Reč je o ôsmich spisovateľkách, silných emancipovaných ženách, vďaka ktorým je svet literatúry bohatší a jemnejší.
Bojovali za práva žien, zastávali sa spoločensky slabších a svoju empatiu vložili do diel, ktoré nás tešia dodnes. Pri príležitosti blížiaceho sa marca, mesiaca kníh, chceme poukázať na niekoľko významných žien literatúry v minulosti aj súčasnosti.
Agatha Christie

Agatha Mary Clarissa Christieová, lady Mallowanová, rod. Millerová. Verejnosti je známa pod pseudonymami Agatha Christie a Mary Westmacott.
Už od útleho detstva oplývala nekonečnou fantáziou, vďaka ktorej si vymýšľala tajné izby v dome. Podľa jej rodičov Agatha nepotrebovala vzdelanie a až do jej ôsmich rokov jej matka zakázala čítať knihy.
Malá Agatha sa napriek tomu naučila čítať už ako 5-ročná a vo svojich desiatich rokoch napísala prvú báseň. Rodičia veľmi rýchlo pochopili, akú šikovnú a bystrú dcéru majú, dopriali jej preto kvalitné vzdelanie. Zaujímala sa najmä o hudbu, klavír a spev, ktorý študovala v Paríži.
Bola vraj neobyčajne talentovaná, ale na druhej strane veľmi hanblivá po matke, preto sa jej napokon nepodarilo talent naplno rozvinúť. Počas prvej svetovej vojny pracovala ako zdravotná sestra v nemocnici, kde získala poznatky o jedoch, ktoré využívala vo svojich detektívnych príbehoch.