Muži sú neporiadni a nečistotu či rozhádzanú domácnosť skrátka nevidia. Ak aj áno, zväčša nie je ich úlohou ich riešiť.
Podobné predstavy a mýty o mužoch „bordelároch“ kolujú medzi ľuďmi a vytvárajú tak dojem, že na poriadkumilovnosť má vplyv pohlavie človeka.
V skutočnosti sa ukazuje, že môže ísť len o očakávania vzhľadom na rodové rozdelenie práce.
„Na ženy sa vyvíja silný spoločenský tlak, aby mali čistý a uprataný dom. U mužov sú očakávania iné. A nie, nejde o to, že by ženy neporiadok videli a muži nie,“ tvrdí novinárka Claire Cain Millerová z New York Times, ktorá sa venuje témam rodového rozdelenia práce. Ako je to teda naozaj a čo hovorí veda?
Od žien očakávame viac

Asi každý pozná ženy i mužov, ktorí sú čistotní a neznášajú neporiadok, ale tiež také ženy, ktoré niekoľko dní dokážu prehliadať rozhádzané oblečenie alebo neumytý riad.
„Neexistuje žiaden dôkaz o vrodených rozdieloch založených na pohlaví, ktoré by poukazovali na väčšiu náchylnosť k poriadku alebo neporiadku,“ hovorí pre The Atlantic Susan McHalová, profesorka rodinných štúdií a ľudského vývoja z Pennsylvánskej štátnej univerzity.
McHaloová tiež tvrdí, že vnútorná potreba udržiavať poriadok sa môže od dieťaťa k dieťaťu líšiť, no významný vplyv majú kultúrne faktory.