Minulý rok dal našej hlave aj telu zabrať. Tento rok je čas vziať veci do vlastných rúk a každodennú rutinu zlepšiť novými zdravými návykmi, z ktorých budete mať radosť.
Význam slova wellbeing sa prekladá ako stav absolútneho zdravia, najmä v kontexte snahy o jeho dosiahnutie. Nemyslí sa tým však len zdravie fyzické, ide o celkové zdravie „od duše po päty“.
Aby ste takýto stav dosiahli, treba sa o svoje psychické a fyzické zdravie zaujímať a snažiť po všetkých stránkach. Každý rok sa v tejto oblasti objavujú nové trendy alebo sa nejakým spôsobom vylepšujú tie staré.
Pozreli sme sa na to, aké zmeny prichádzajú v oblasti wellbeingu tento rok, ako možno zmeniť a zlepšiť našu dennú rutinu a pomôcť si k tým k príjemnejšiemu bytiu.
Rozdelili sme ich na niekoľko kategórií: zdravie, krása, myseľ, jedlo a fitness.
Zdravie: Dostaňte spánok pod kontrolu
1. Regulujte teplotu
Náhle zmeny teploty vníma telo citlivo a často to spôsobuje jeho potrebu ísť spať. Počas pandémie a pretrvávania doma sa mnohým zmenil režim a aj ukladanie sa na spánok nie je vždy pravidelné.
Možno máte problém so zaspávaním. Vtedy môžu pomôcť triky so zmenami teploty. Ak chcete skvalitniť svoj spánok, doprajte si zahriatie sa napríklad vo forme krátkej teplej sprchy alebo kúpeľa. Po chladnom dni padne dobre. Prípadne si užite len kúpeľ nôh s teplotou vody okolo 36 stupňov.
A potom vhupnite rovno do postele v spálni, ktorá by mala byť výrazne chladnejšia.
Odporúča sa dokonca 16 – 18 stupňov, no ak je to pre vás príliš, nastavte si teplotu v miestnosti tak, aby nepresahovala 19 – 20 stupňov. A ak preferujete viac teplo a máte radi miestnosť vykúrenú, vyvetrajte si v spálni aspoň päť minút pred spaním.

2. Aromaterapia
Aj keď je večerné svetlo horiacich vonných sviečok očarujúce a dokonale vystihuje dánsky štýl života hygge, zmiernite ich používanie. Síce miestnosť príjemne rozvoňajú, no vylučujú škodlivé splodiny, ktoré znečisťujú vzduch a môžu byť zdrojom zdravotných problémov.
Po ich horení miestnosť dobre vyvetrajte alebo minimálne vymeňte vonné sviečky za obyčajné z bieleho vosku. V spálni si vzduch môžete prevoňať zdravšie.
Zvoľte difuzér, ktorý rovnomerne rozprašuje mikročastice zmesi esenciálnych olejov a vody do vzduchu alebo si takouto dobre zriedenou zmesou vody a esenciálneho oleja (napríklad ruža či levanduľa) rozprášte na vankúš. Vôňa pôsobí relaxačne a podnieti telo k lepšiemu spánku.
3. Strečing
Pred spaním si líhame do postele „dolámaní“ po celom dni. Uvoľnenie telu doprajte pomocou krátkych jogových cvičení. Aby ste skvalitnili dýchanie a uvoľnili sa, zamerajte sa na hrudník. Ľahnite si v posteli na chrbát a zdvihnite panvu do mostíka. Niekoľkokrát sa nadýchnite.

Alebo, ak vám to telo dovoľuje, sadnite si na nohy a hlavu mierne zakloňte. Budete cítiť ako sa vám medzirebrové svalstvo, dekolt aj krk naťahujú. Niekoľkokrát sa nadýchnite, vráťte sa do vzpriamenej polohy, potom pomaly zdvihnite vystreté ruky a ponaťahujte ich.
Nezabudnite pritom zhlboka dýchať. Cvičenie zakončite v polohe na chrbte s rukami vystretými pre tele a rovnako s vystretými nohami. Zavrite oči, zhlboka dýchajte a snažte sa „vypnúť“ hlavu. Takto myseľ upokojíte a pripravíte na spánok.
4. Sledujte dáta
Ak si nie ste istí kvalitou svojho spánku, dnes už existujú rôzne monitorovacie zariadenia, ktoré vám v tom pomôžu. Ideálne sú inteligentné hodinky, ktoré monitorujú dĺžku, hĺbku a celkovú kvalitu spánku. Dokonca pri prepojení s mobilnou aplikáciou prichádzajú aj s rôznymi odporúčaniami, ako spánok vylepšiť.