Vyše tri štvrtiny opýtaných študentiek a študentov sa počas štúdia na slovenských vysokých školách stretli so sexuálnym obťažovaním.
Išlo napríklad o neželané komentovanie výzoru, komentáre so sexuálnym podtónom, sexistické vtipy, znevažujúce poznámky o ženách a mužoch aj sexuálny nátlak a sľubovanie výhod za sexuálne zblíženie.
Vyplýva to z výsledkov najnovšieho celonárodného prieskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR). Ten sa uskutočnil v akademickom roku 2019/2020 a zúčastnilo sa na ňom o 33 fakúlt, z toho 1621 respondentov a respondentiek. Viac ako polovicu tvorili ženy.
Obťažovanie sa vníma ako bežná prax
V prípadoch obťažovania, ktoré výskum zaznamenal, sa ho v 37 percentách dopustili mužskí študenti a v 24 percentách pedagógovia. Študentky sa takéhoto správania podľa prieskumu dopustili v 23 percentách prípadov, ženy učiteľky v 9 percentách.

Prieskum tak naznačil, že muži páchajú sexuálne obťažovanie na vysokých školách dvakrát častejšie ako ženy. Samotní vysokoškolskí učitelia a učiteľky sa ako tí, ktorí sa správajú obťažujúco, objavili celkovo v 34 percentách prípadov.
Mladé ženy, ktoré zažili na vysokej škole obťažovanie, uviedli, že v 36 percentách prípadov išlo o mužského pedagóga. Tie, ktoré zažili (oveľa závažnejší, ale aj menej častý) sexuálny nátlak, označili pedagóga ako predátora v 32 percentách.
"V našom prieskume sme v zásade replikovali výskum, ktorý sa konal pred desiatimi rokmi na českých vysokých školách. Keďže výsledky sú do značnej miery porovnateľné s tým, čo vyšlo v Česku, až tak nás neprekvapili," hovorí pre SME členka výskumného tímu Inštitútu pre výskum práce a rodiny Veronika Valkovičová.
Dodáva však, že najmä z kvantitatívnych dát vyplynulo, že je sexuálne obťažovanie na školách veľmi normalizované.