Viac pozornosti zameranej na mentálne zdravie je pozitívnym fenoménom uplynulých rokov. No prichádza s ním aj zvláštny vedľajší efekt. Ak sa budeme snažiť, u každého z nás sa nájde nejaká odchýlka, ktorá po čase dostane svoj názov, a stáva sa diagnózou alebo nejakým typom syndrómu.
Mnoho ľudí by sa možno našlo v charakteristike syndrómu zaneprázdneného mozgu (v angl. BBS – busy brain syndrome), ktorý odborníci na psychológiu pomenúvajú aj ako syndróm zaneprázdneného života (v angl. BLS – busy life syndrome).
Aj keď pandemické časy charakter tohto syndrómu mierne menia, podstata ostáva rovnaká. Syndróm sa prejavuje na krátkodobej pamäti, náš mozog je rozptýlený, mierne chaotický a zabúdame, čo sme práve pred pár minútami chceli alebo robili.
S takýmto druhom správania sa už stretli mnohí z nás. Do akej miery ho môžeme považovať za normálne a kedy už môže ísť o problém?
Každý mozog vekom spomaľuje

V prípade, že u seba nachádzate spojitosti s týmto syndrómom, netreba sa báť.
Mozog pracuje ako sval, ktorý treba posilňovať, no na druhej strane ani z preťaženia nemá veľkú radosť a túži po rovnováhe.
Keď má toho veľa, začne mlieť z posledného, a tak občas nejakú informáciu vypustí. Kým však zábudlivosť súvisí len so syndrómom zaneprázdneného mozgu a nie je podstatou iného vážnejšieho problému, nemusíte mať obavy.
Nejde o ochorenie, len prejav tela, ktoré vám dáva najavo, že potrebuje zmenu. Faktom je, že každý mozog, nech je akokoľvek aktívny, vekom spomaľuje, no môže starnúť zdravšie a byť odolnejší.
Éra informácií
Rozptýlenie je súčasťou éry, v ktorej žijeme. Znečistenie nesúvisí len so štartom priemyselnej revolúcie a životným prostredím. Dochádza k nemu aj v našich hlavách.
Sme presýtení informáciami a musíme sa naučiť ich triediť, usmerniť tok energie, ktorý si mozog pre svoje fungovanie odoberá. Existujú veci, ktoré môžeme urobiť, aby sme zlepšili svoju duševnú výkonnosť.