Andrea má dnes päťdesiat rokov a za bežných okolností by prechádzala klimaktériom, keď je telo v prechodnom období medzi plodným a neplodným vekom. S najväčšou pravdepodobnosťou by smerovala k menopauze, teda poslednému menštruačnému krvácaniu. Toto má však Andrea už roky za sebou.
"Prechod u mňa prebehol krátko po tridsiatke a s rovnakým problémom sa kedysi stretla aj moja mama," vraví. Ťažkosti sa u nej najskôr prejavovali nepravidelným menštruačným cyklom a podstúpila aj hormonálnu liečbu. Cyklus sa však neustálil a onedlho prestala menštruovať úplne.
Andrea, ktorá mala v tom čase jednu dcéru, prešla krátko po tridsiatke celou škálou ťažkostí súvisiacich s poklesom ženských pohlavných hormónov. Objavili sa u nej návaly tepla aj zmeny nálad. Patrí k ženám, ktoré prekonali takzvanú predčasnú menopauzu.
Zmeny sú nenápadné

U zdravej ženy dochádza k menopauze zvyčajne medzi 49. a 52. rokom života.
Asi päť percent žien však prežíva takzvanú včasnú menopauzu, ktorá prichádza okolo štyridsiateho roku života a pre jedno percento žien sa plodné obdobie uzatvára predčasnou menopauzou už okolo tridsiatky.
Častým javom je, žiaľ, aj menopauza, ktorá nastáva v dôsledku chemoterapie u onkologických pacientok.
"Samozrejme, menopauza nenastane v priebehu niekoľkých týždňov a môže jej predchádzať obdobie trvajúce mesiace až roky, počas ktorých sa objavujú viaceré varovné príznaky," vraví pre SME gynekológ a vedúci lekár centra pre liečbu neplodnosti Sanatória Helios v Košiciach Peter Hladký.
Typické znaky "prechodu", teda návaly tepla, nočné potenie, suchosť v pošve a náladovosť, sa podľa neho prejavujú až v konečnej fáze a ženy by mali varovné znaky sledovať skôr.