Ich otca Aliho Ahmeda, ktorý pôsobil ako mierový aktivista, zastrelili v roku 1996 počas občianskej vojny. Telo najstaršej sestry Almass zas našli koncom roka 2019 neďaleko hlavného mesta Mogadišo. Aj ona pôsobila ako humanitárna pracovníčka a zabil ju neznámy útočník.
Napriek osobným stratám a tragédiám sa sestry Ilwad a Iman Elmanové vrátili do jednej z najrozvrátenejších krajín sveta a pokúšajú sa ju zmeniť.
Iman vstúpila do armády a dnes jej prináleží hodnosť plukovníčky, Ilwad pracuje v humanitárnej organizácii a v roku 2019 bola za svoje úsilie nominovaná na Nobelovu cenu za mier.
Mala si ušiť sukňu k uniforme
Somálsko sužujú násilie, hlad a nepokoje. Súčasnej nestabilnej situácii predchádzali desiatky rokov súperenia o politickú moc, čo viedlo k vzniku radikálnej teroristickej skupiny al-Šabáb. Tá sa v Somálsku usiluje o vytvorenie islamského štátu.

Krajina sa navyše borí s vlnami sucha, hladomoru a chorôb. Minulý rok postihla východoafrický štát s rozlohou ako Francúzsko hneď trojitá rana: povodne, kobylky a pandémia koronavírusu.
Somálsko dlhodobo patrí ku krajinám, kde sa ženám žije najhoršie na svete. Vládne rebríčkom s najvyššou mierou úmrtnosti detí do päť rokov.
Je tu rozšírené rodovo podmienené násilie vrátane vykonávania ženskej obriezky.
Ilwad a Iman sa narodili v Somálsku, no ako malé deti ušli s matkou do Kanady a do Afriky sa vrátili v rokoch 2010 a 2011.
Aj mama Fartuun Adan je zapálenou aktivistkou, dcéram vštepovala potrebu pomáhať svojej domovine a sama založila organizáciu, ktorá nadväzuje na odkaz jej zosnulého manžela.