Viaceré vedecké štúdie už dlhšie naznačujú , že vystavovanie sa modrému svetlu, teda takému, ktoré vyžaruje z obrazoviek mobilov, tabletov či počítačov, má škodlivé účinky na náš spánok.
Práve modré svetlo má totiž obzvlášť silno potláčať tvorbu melatonínu. Tento hormón sa vylučuje počas tmy a jeho nedostatok nás pripravuje o kvalitu spánku.
V decembri 2018 však skupina výskumníkov z univerzity v Manchesteri publikovala prácu, v ktorej toto tvrdenie spochybnila. Po tom, ako v experimente vystavili myši rôznym druhom svetiel, ktoré mali odlišný odtieň, ale rovnaký jas, a zaznamenali ich následnú aktivitu, dospeli k záveru, že žlté svetlo pravdepodobne narušuje spánok viac ako to modré.
Svetlo s teplými tónmi podľa ich hypotézy presviedča organizmus, že je deň, zatiaľ čo studené tóny svetla napodobňujú súmrak. Vedúci výskumu Tim Brown pre BBC uvádza, že zistenia sa zhodujú s tým, čo sa deje v prírodnom svete.

„Počas dňa je svetlo, ktoré sa k nám dostane, pomerne biele alebo žlté a má silný vplyv na vnútorné hodiny. Okolo súmraku, len čo zapadne slnko, svetlo modravie,“ spresňuje.
Štúdia mnohých prekvapila, ale jej výsledky neboli bezprecedentné.
Iná skupina vedcov napríklad argumentovala, že zatiaľ čo elektronické zariadenia dokážu ľudí udržať v bdelosti pre svoju jasnú žiaru a schopnosť „požierať čas“, modré svetlo nie je nevyhnutne problémom.
Ako to s tými svetlami teda je?