Suchý január je celosvetová výzva, počas ktorej sa ľudia v prvom mesiaci roka úplne vzdávajú alkoholu. Niektorí v tomto kroku vidia nástup na cestu k obmedzenejšiemu pitiu, iní cítia, že potrebujú "detox" po sviatkoch či Silvestri.
Zrieknutie sa alkoholu má množstvo telesných aj emocionálnych výhod.
Ľudia, ktorí pijú iba príležitostne alebo zriedka, ich zrejme nezaznamenajú až tak výrazne.
No tým, ktorí pijú pravidelne a nadpriemerne, sa pri abstinencii skvalitní spánok a majú viac energie, zlepší sa fungovanie mozgu, znížia riziko pre kardiovaskulárne ochorenia či rakovinu a upraví sa ich trávenie. Niektorí môžu pociťovať aj zlepšenie v sexuálnej oblasti, najmä čo sa týka libida či výdrže.
Silní požívači alkoholu môžu po nejakom čase bez pitia zbadať aj úbytok na váhe a v neposlednom rade je výhodou aj šetrenie peňazí.
Psychológovia a lekári však vidia v tridsaťdňovej abstinencii aj ďalšie benefity, ktoré môžu mať dlhodobý presah a poukazujú na vzťah človeka k alkoholu.
Triezvy mesiac prináša zdravší postoj k pitiu

Ak ste osoba, ktorá pije alkohol často, prípadne má sklon k pravidelnému nárazovému pitiu, niekoľkotýždňová abstinencia vám nezaručí, že sa vyhnete dlhodobým zdravotným dôsledkom.
To isté platí, ak ste od alkoholu závislí.
Napriek tomu sa predpokladá, že aj krátkodobé vysadenie alkoholu je pre zdravie človeka lepšie ako nič.
Menšia observačná štúdia z roku 2018, ktorú uverejnili v časopise British Medical Journal, opisuje, že aj u priemerných a nadpriemerných konzumentov alkoholu malo dočasné vysadenie pitia pozitívne následky.
Z krátkodobého hľadiska sa zlepšil napríklad ich krvný tlak, pečeňové testy, inzulínová rezistencia či ukazovatele, ktoré súvisia s rozvojom rakoviny.