Keď sa povie Pardubice, väčšine z nás sa vzápätí vybaví ďalšie slovo – perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicami späté tak nerozlučne, že sa prakticky stalo ich symbolom. Príslovie „Ukážu ti, zač je v Pardubicích perník“ sa v českom jazyku pevne vžilo.
Pri prechádzke malebným centrom mesta narazíte na obchodík so zdobeným perníkom takmer na každom rohu. Najmä v čase Vianoc rozvoniava po celom meste.
Od 16.storočia

Vo výdajných okienkach mnohých kaviarní si môžete zakúpiť perník v množstve podôb. V ponuke sú rumové perníčky, žitný perník, perníkový cheescake, ale aj káva či čokoláda posypaná perníkovým korením či ochutená perníkovým likérom.
Z perníkového cesta sa vyrábajú aj ozdoby na vianočný stromček, alebo perníkové betlehemy. Perník je suvenírom, bez ktorého sa žiadny návštevník mesta domov nevráti.
Pardubice sú na svoj typický produkt právom hrdé a na tradíciu spojenia perníka a mesta starostlivo dbajú. Pardubický perník má od Európskej komisie od roku 2008 právo na chránené zemepisné označenie. História výroby perníka v Pardubiciach siaha až do 16. storočia.
Výsady pernikárov potvrdila v roku 1759 aj panovníčka Mária Terézia. Veľký rozkvet zaznamenalo pernikárstvo na Pardubicku v 20. storočí, kedy bola remeselná výroba doplnená aj priemyselnou formou. Pôvodná receptúra obsahovala med, múku a čierne korenie (po česky pepř), ktorý dal vzniknúť názvu perník, pôvodne peprník.
Ako išiel čas, tak majstri pekári pochúťku vylepšovali o ďalšie suroviny, dodnes mnohými z nich utajované.

Figúrky aj sendvič

Pardubický perník je vyrábaný buď ako plnený sendvičový výrobok, vyrobený spojením dvoch korpusov z perníkového cesta ovocnou náplňou z džemu, alebo tukovou náplňou a potiahnutý tukovou, alebo cukrovou polevou, prípadne čokoládou.
Druhou variantou je figurálny perník vyrábaný vykrajovaním, alebo vypichovaním rôznych tradičných tvarov ako srdcia, postavy chlapcov, dievčat, kone, zvončeky, stromčeky.
V Pardubiciach sa nachádza niekoľko tradičných výrobcov a predajní perníka, množstvo predajní perníka a koná sa tu počas roka či množstvo podujatí, ktoré sú s perníkom spojené. Pod neďalekým hradom Kunětická hora, dokonca stojí Perníková chalúpka - najstaršie múzeum perníkov a rozprávok v Európe. Múzeum vzniklo v bývalom loveckom zámočku z roku 1882.
V chalúpke žije dobrá ježibaba, ktorá naučí všetky deti a dospelých piecť výborný pardubický perník. Rodičia s deťmi si v ňom cestou cez rozprávkový les môžu na vlastnej koži vyskúšať ako Janko s Marienkou putovali k ježibabe. Cestou stretnú viaceré rozprávkové bytosti a na konci putovania ich čaká sladká odmena.
Celoročne, okrem januára a februára, tu môžete vidieť vyše tisíc vystavených originálnych perníkov od majstrov svojho remesla z celej Českej republiky a vypočuť si pútavé rozprávanie o dejinách pernikárstva na Pardubicku. Rukami sa môžete dotknúť vyrezávaných drevených formičiek na perníky.
Čuch pohladí vôňa čerstvého medového perníku a chuťové poháriky si prídu na svoje, keď ochutnáte perník, ktorý každý návštevník dostane po absolvovaní cesty rozprávkovým lesom.

V perníkovej chalúpke

A to, že v perníkovej chalúpke majú zmysel pre humor, sa presvedčíte na každom kroku. Turistické informácie vám poskytnú U deda vševeda, občerstviť sa môžete U všech čertú a miesto, kam aj pán kráľ chodí peši, sa tu volá Očistec.
Každý kto si v obchodíku kúpi perníkovú chalúpku, dostane k nej aj pozemok, popisné číslo a originálny výpis z Katastra perníkových nehnuteľností. Od roku 2017 bolo v okolí perníkovej chalúpky vyhlásené Kráľovstvo perníkov, na územie ktorého sa dostanete buď so vstupným vízom alebo pasom.
Najviac zábavy si tu však užijú deti. Zakladateľ a správca múzea Luděk Šorm ich na začiatku prehliadky vyzve, aby si vo väzení pre zlodejov perníkov odmerali na meradle vykŕmenosti hrúbku svojich ukazovákov. Potom sa spoločne zamyslia nad tým, kto bol kladný a záporný hrdina v klasickej rozprávke.
Začiatkom mája sa na pardubickom zámku môžete zúčastniť Slávnosti perníka. Program je vskutku bohatý, od vystúpenia folklórnych súborov, medzi ktorými má výsadné postavenie tunajší súbor pardubický Perníček, cez ukážky výroby a zdobenie perníku až po súťaže v jeho jedení.
S perníkom sa spájajú aj Dni medu, ktoré každoročne v rámci jesenných mestských slávností organizuje miestny zväz včelárov. Počas tejto udalosti sa v meste zídu včelári zblízka i zďaleka, aby spoločne oslávili sviatky tohto jedinečného včelieho produktu. Oslavy sú skvelou príležitosťou na výmenu skúseností, súťaže aj osvetovú činnosť a u návštevníkov sa tešia veľkej obľube.
Autor: Pavol Urbánek