Z prieskumu, ktorý v roku 2018 robila sociálna sieť orientovaná na profesiu a pracovné vzťahy LinkedIn, vyplynulo, že až 70 percent zamestnancov počas čerpania dovolenky od svojej práce nevypne.
Kontrolovanie e-mailov, správ či iných komunikačných kanálov pritom nie je spôsobené chuťou pracovať počas voľných dní. V skutočnosti ide o hlboko zakorenené digitálne návyky a obavy z toho, že niečo premeškáme. Táto obava sa neprejavuje len v pracovnej sfére.
Predstava vypnutého telefónu či úplného odpojenia vo väčšine moderných ľudí vzbudzuje nepríjemné pocity a úzkosť. Možnosť neustáleho spojenia a sledovania noviniek už nie je výsada, ale nevyhnutnosť.
V tom istom svete však silnie úplne opačný trend JOMO (joy of missing out), ktorý, naopak, vyzdvihuje radosť z toho, že niečo „zmeškáme“.
Pripojení či odpojení?

Nejde o návod na to, ako si neplniť povinnosti a neodpovedať na naliehavú správu, ale o pocit uspokojenia z vypnutého telefónu, odpojenia sa zo sociálnych sietí, e-mailov či správ a zbavenia sa nutkavej potreby sledovať všetko, čo robia iní ľudia.
Syndróm známy ako strach z premeškania, teda FOMO (z angl. fear of missing out), sa prejavuje najmä u mladých dospelých a je najčastejšou príčinou nadužívania digitálnych technológií a závislosti od sociálnych sietí.
Tento fenomén prerástol v novodobú sociálnu fóbiu a výrazne ovplyvňuje ľudské vzťahy aj každodenný život. Prejavuje sa neustálym sledovaním noviniek na sociálnych sieťach, potrebou vymieňať si informácie o svojom živote a porovnávať ho s inými.
Štúdie potvrdzujú, že takéto správanie prináša obrovský nápor na naše psychické zdravie a trávenie voľného času. Najčastejšie príznaky syndrómu FOMO sú podráždenosť, nervozita, zlá nálada a nesústredenosť. Zdá sa, že najlepším spôsobom, ako problém riešiť, je odpojenie.
JOMO sa často označuje ako „cool“ bratranec FOMO a objavuje sa v mnohých oblastiach. Turizmus zaznamenáva nový segment cestovateľského záujmu, akým sú dovolenky bez internetového pripojenia.