Politológ Robert Kelly a jeho rodina sa preslávili v roku 2017. Počas online prenosu, ktorý naživo vysielala britská BBC, mu do miestnosti najskôr vtancovala staršia dcéra a krátko nato ju v chodúľke nasledoval mladší syn.
Video z tohto vysielania sa okamžite stalo virálnym a do dnešného dňa má na len na oficiálnom youtubovom kanáli BBC News viac ako 41 miliónov pozretí.
Pred troma rokmi bola prítomnosť detí počas akéhokoľvek videohovoru raritou. Po skúsenostiach s pandémiou, ktorá okrem iného priniesla rozmach práce z domu, je situácia odlišná.
Čoraz viac ľudí zažíva podobné príhody. Môže ísť o pozitívny efekt, ktorý pomôže nabúrať fenomén takzvaného skrývaného rodičovstva.
Po sedemnástej nepracujem
Napriek tomu, že skúsenosti s ním má mnoho rodičov, pojem skrývané rodičovstvo po prvý raz použila ekonómka, spisovateľka a matka dvoch detí Emily Osterová v článku uverejnenom v časopise Atlantic.

V texte opísala, ako sa aj ona kedysi snažila o deťoch hovoriť čo najmenej, prísne oddeľovať súkromie a prácu a nedávať najavo, že niektoré veci nemôže urobiť z rodinných dôvodov.
„Dnes však ľuďom hovorím: Je mi ľúto, nedávam si schôdzky po 17.00 kvôli svojim deťom. Alebo dokonca: Prepáčte, ale dnes odchádzam o pol štvrtej, pretože som veľa cestovala a sľúbila som svojim deťom, že prídem domov skôr a upečiem keksíky,“ píše Osterová.
Dodáva, že v tejto otvorenosti ide zámerne ešte ďalej. „Osobitne sa snažím hovoriť takéto veci v prítomnosti mladších kolegov, ktorí by sa mohli čudovať, či je v poriadku mať takéto hranice.“
Osterová dáva najavo, že materstvo je súčasťou jej života preto, aby normalizovala spoločenský jav, ktorý v konečnom dôsledku pomôže všetkým rodičom.