Spokojný a harmonický rodinný život nie je podmienený teplými večerami, tradíciami ani striktnými pravidlami. To, čo nám najlepšie pomáha pri budovaní a udržiavaní vrúcnych rodinných vzťahov a harmonickej atmosféry, je súbor zručností nazývaných psychologická flexibilita.
Pod týmto pomerne nekonkrétnym názvom sa skrývajú schopnosti všímať si a pružne reagovať na meniace sa nálady, impulzy a potreby rodiny.
Psychologicky flexibilní rodičia sa neprikláňajú len k jednému výchovnému štýlu, ale podľa potrieb a situácií vedia zmeniť svoje výchovné stratégie. Partneri sa zas vedia vzájomne podporiť v meniacich sa životných okolnostiach a adekvátne k nim aj komunikovať.
Prečo je táto schopnosť taká dôležitá a ako si ju vypestovať?
Pomáha aj počas pandémie

Jej účinnosť potvrdzujú nové a rozsiahle štúdie zaoberajúce sa rodinnými vzťahmi. Metaanalýza, ktorá skúmala 174 starších štúdií zameraných na rodinný život a ktorá zahŕňala dáta vyše 40-tisíc ľudí, jednoznačne preukázala, že psychologická flexibilita je spoločným menovateľom všetkých spokojných rodín.
Autori štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Journal of Contextual Behavioral Science uvádzajú, že flexibilita má jednoznačne pozitívny vplyv na partnerský vzťah, vzťahy rodičov s deťmi, celkové pozitívne fungovanie a silnejšie prepojenie rodiny. Naopak, tie rodiny, v ktorých dominovali rigidné postoje a neschopnosť prispôsobovať sa novým situáciám, boli spájané so stresom a s konfliktmi.
„Zjednodušene povedané, táto metaanalýza zdôrazňuje, že vedomá emocionálna flexibilita v náročných situáciách, zlepšuje život jednotlivcov a môže tiež posilniť a obohatiť ich blízke vzťahy, “ hovorí docent psychológie a spoluautor štúdie Ronald Rogge.
Pravdepodobne neexistuje lepšie overenie jeho slov ako skúmanie rodinného života v záťažovej situácii svetovej pandémie.