Vrásky sú nevyhnutnou súčasťou starnutia. Vzhľad pleti však závisí od toho, ako sa k svojmu telu a k starnúcej pokožke správame. Vrásky sú spôsobené zníženou hydratáciou pleti a úbytkom tvorby kolagénových a elastínových vlákien.
„Pokožka už nie je taká pevná ako v mladosti a stráca hustotu. Najbežnejšími vráskami, ktoré možno u žien sledovať, sú najmä glabelová vráska medzi obočím, mimické očné vrásky či vrásky v okolí úst,“ vysvetľuje kozmetologička Marcela Šarvaicová.
Okrem toho so starnúcou pleťou najčastejšie súvisia problémy ako pigmentové škvrny, citlivá pleť so sklonom k praskaniu kapilár či rosacea.
Najviac problémov má suchá pleť
Na kozmetickom trhu je veľký výber produktov a účinných látok v nich.
„Pred výberom správneho produktu by ženy mali presne vedieť, aké majú od neho očakávania a na čo sa chcú prioritne zamerať. Ideálne je poznať svoj typ pleti. Ak si nie sú isté, je dobré konzultovať výber produktov a vhodné procedúry s odborníkom,“ radí kozmetička.

Vyberajte si klinicky overené produkty a nekombinujte príliš veľa druhov kozmetických prípravkov.
Dajte šancu jednému, aby ste zistili, ako vplýva na vašu pleť. Aj u zrelej pleti platí pravidlo typov pokožky, žena môže mať pleť normálnu, suchú až dehydrovanú alebo citlivú so sklonom k začervenaniu či práve naopak mastnú.
Každý z týchto typov pokožky má iné potreby a vrásky sa tvoria aj podľa toho, aký je typ pokožky.
U niekoho sa prejavia známky starnutia pleti aj oveľa skôr, ako je bežné. Najviac viditeľné vrásky sú u suchej a dehydrovanej pokožky, ktorá potrebuje prirodzene hydratovať.
Na starostlivosť o tento typ sú vhodné produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej, kolagénu, arginínu, aminokyselín, lykopénu, koenzýmu Q10, ceramidov či oligominerálov. Okrem účinných látok je pri tomto type pleti dôležitý aj správny pitný režim, na ktorý ľudia často zabúdajú.
Začnite už pred tridsiatkou

Klientky s mastnejšou pokožkou nemajú síce tak skoro veľmi viditeľné vrásky, ale trápi ich často intenzívne premastenie pleti.
Mali by sa zamerať na produkty s obsahom peptidov, kyseliny hyalurónovej, kolagénu, aloe vera, kyseliny ferulovej, kyseliny glykolovej, vitamínu C či retinolu.
"Ženy s citlivou pleťou si zase musia veľmi obozretne vyberať účinné látky v krémoch. Tejto pleti najviac lahodia hydratujúce látky, ktoré upokojujú podráždenie, napríklad kyselina hyalurónová, kyselina laktobionová, aloe vera, betaín, alantoín, lykopén,“ vymenúva Šarvaicová.
Ak sa človek o svoju pleť nestará, s pribúdajúcim vekom môže utrpieť estetika, no aj zdravotný stav pleti.
S udržiavaním pokožky v optimálnom stave je vhodné začať už skôr, ako uvidíte prvé prejavy jej starnutia. Odborníčka odporúča začať už v 26. roku života.
U mladých žien podľa nej stačí raz mesačne navštíviť kozmetický salón či kliniku, absolvovať procedúry pre očistu, hydratáciu a výživu pleti, napríklad hydratačnú masáž tváre, krku a dekoltu ukončenú aplikáciou masky a krému.
Tie si však môžu dopriať aj samy doma. Vhodnú domácu starostlivosť o pleť odporučí aj kozmetológ.
Starostlivosť o zrelú a starnúcu pleť:
- Každý deň ráno a večer odlíčiť a následne tonizovať pokožku pre vyrovnanie pH. Po očiste pleti nasleduje aplikácia záverečného krému podľa potrieb typu pokožky.
- Netreba však zabúdať aj na starostlivosť o pokožku očného okolia a dopriať jej výživu v podobe očného krému, gélu či séra. Zmierni sa tak viditeľnosť mimických očných vrások, tmavých kruhov či dokonca vačkov pod očami.
- Okrem základnej dennej starostlivosti je ideálne aspoň raz až dvakrát do mesiaca siahnuť po maske pre výživu pleti a prevenciu vrások.
- Možnosťou je aj aplikácia masky v krémovej forme, ktorou je ideálne zakončiť večernú starostlivosť o pleť bez nutnosti jej odstránenia. Bude slúžiť namiesto aplikácie záverečného krému.