Súčasné obdobie je hektické a pre väčšinu z nás navyše aj plné stresových situácií. Všetci od nás chcú vyššie výkony, nemáme čas na oddych a keď sa pomýlime, následkom môžu byť závažné problémy.
Snaha dosahovať dobré výkony v práci, byť aktívni v rodine a zároveň byť pozitívne naladení, čo sa spája s veľkou zodpovednosťou a nasadením, človeka často zavedie na cestu vyhorenia.
Aj nedostatok slnečných lúčov, príchod pochmúrneho a chladného počasia má dopad na našu vnútornú harmóniu, čo zintenzívňuje aj skutočnosť, že sa sprísňujú a neustále menia pandemické opatrenia.
Možno patríte aj vy k ľuďom, ktorí pociťujú v tomto období stratu energie, znechutenie či únavu. Vyrovnávanie sa so stresom je na jeseň oveľa náročnejšie než v iných ročných obdobiach. Môže sa stať, že stratíme schopnosť sa so stresom efektívne popasovať.
Syndróm vyhorenia

Známy je aj ako „burn out“, čo v preklade znamená vyhorenie, vyhasnutie. V týchto časoch a najmä v momentálnej situácii, keď bojujeme s pandémiou koronavírusu, ide o veľmi aktuálny problém.
„Vyhorenie je duševným stavom, ktorý najčastejšie postihuje tých, ktorí pracujú s ľuďmi a ich profesia sa zakladá na medziľudskej komunikácii. K najohrozenejšej skupine patria pracovníci v školstve, zdravotníctve či v sociálnej starostlivosti.
Paradoxné je, že syndróm vyhorenia najviac ohrozuje tých, ktorí najviac pomáhajú – lekárov a sestričky v nemocniciach, psychológov, učiteľov, ale aj vedúcich pracovníkov na všetkých stupňoch riadenia,“ hovorí psychologička Gabriela Sčensná.
To však neznamená, že vyhorenie nemôže zasiahnuť kohokoľvek. Medzi postihnutými je stále viac žien, ktoré musia nielen pracovať, ale starajú sa aj o domácnosť. Sú matkami aj manželkami.
Ako sa syndrómu vyhorenia vyhnúť?
Podľa psychologičky býva vyhorenie najčastejšie výsledkom nerovnováhy medzi profesijným očakávaním a profesijnou realitou. Medzi očakávanými ideálmi a oveľa náročnejšou skutočnosťou. Fyzické príčiny vyhorenia nás trápia preto, lebo žijeme často nezdravo, máme nedostatok pohybu a spánku, odpočinku, prejedáme sa, fajčíme a nadmerne konzumujeme alkohol a lieky.
Psychicky viac trpia ľudia, ktorí majú labilné povahy a nedokážu vyriešiť čoraz viac úloh doma aj v práci. Syndróm vyhorenia teda prichádza v dôsledku nezvládnutého stresu a dlhodobého preťaženia.
Prejavuje sa fyzickým vyčerpaním, znížením energie, chronickou únavou, celkovou slabosťou, poklesom výkonnosti, ako aj telesnými ťažkosťami. Negatívne ovplyvňuje činnosť tráviaceho traktu, sexualitu a kardiovaskulárny systém.