Na Slovensku takmer každá druhá žena zažila v partnerskom vzťahu psychické a každá piata fyzické alebo sexuálne násilie. Na tieto dáta z oficiálneho prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) reaguje švédska spoločnosť IKEA.
Tá v novembri spúšťa veľkú kampaň, ktorá je zameraná na boj proti násiliu páchanému na ženách. Podľa spoločnosti totiž ženám, ktoré žijú v násilných partnerských vzťahoch, chýba základná životná istota - bezpečný domov.
Signál celej spoločnosti
IKEA plánuje v najbližších dvoch rokoch venovať 660-tisíc eur na systematické riešenia a podporiť zmenu postojov spoločnosti, ktoré sa týkajú práve násilia páchaného na ženách.
Zamerať sa chce na regióny Slovenska, Česka a Maďarska.
Kampaň za bezpečný domov sprevádza aj video spot s titulom "Každý domov by mal byť bezpečným miestom". Ten sa sústreďuje na ženu, ktorá je na prvý pohľad v dome sama, no očividne žije v strachu. Až v závere video ukáže páchateľa násilia.
Hovorí o tom, že domáce násilie je skutočné, aj keď ho nie je vždy vidieť.
Do kampane sa k švédskej firme pripojila aj ženská mimovládna organizácia Fenestra.
„Aj keď k násiliu často dochádza za dverami domova, nie je to súkromný problém individuálnych žien alebo rodiny. Je to problém, ktorý sa týka nás všetkých. Hlas súkromného sektora v diskusii o tejto problematike je dôležitý. V súkromnom sektore pracuje množstvo žien a mnohé z nich zažívajú násilie. Touto kampaňou IKEA vysiela signál ženám a celej spoločnosti, že pre ňu násilie na ženách nie je neviditeľné, ale skutočné,“ uviedla v tlačovej správe Dušana Karlovská, programová riaditeľka Fenestry.
Málo žien kontaktuje políciu

Podľa štatistík Polície Slovenskej republiky zomrelo na Slovensku za posledných desať rokov až 68 žien rukou svojho partnera.
Údaje FRA z roku 2014 zase hovoria o tom, že len osem percent žien, ktoré boli obeťami fyzického alebo sexuálneho násilia vo vzťahu, kontaktovalo políciu.
Dôvodom môže byť okrem iného aj nedôvera v to, či by dostali potrebnú pomoc. Tú im neraz sprostredkúvajú práve neziskové organizácie.
Švédska spoločnosť chce financie ponúknuť práve takýmto organizáciám. Chce tiež realizovať prieskum ohľadom problematiky násilia na ženách, aby podporila konštruktívny spoločenský dialóg, a aj komunikovať s kľúčovými politickými predstaviteľmi.
IKEA sa zaviazala, že podporí aj rozvoj kompetencií a vzdelania v pomáhajúcich profesiách, napríklad sociálnych pracovníčok, zdravotníkov, policajtov a ďalších. Jej cieľom je zároveň podporiť komplexnú legislatívu, ktorá bude lepšie chrániť obete domáceho násilia.