Nepochybne sa už každému rozbilo niečo cenné, obľúbené alebo drahé. Mohlo ísť o vzácnu vázu po starých rodičoch alebo o obľúbenú šálku, ktorú ste si priniesli z výletu. Nech už išlo o akýkoľvek predmet, jeho strata vás pravdepodobne mrzela.
Ešte horšie pocity v nás však vyvolávajú emocionálne straty, ktoré vznikajú po tom, ako sa rozbijú naše vzťahy, zažijeme traumatické situácie alebo dokonca stratíme niekoho blízkeho.
Tak, ako si pri rozbitej šálke nevieme predstaviť, že z nej ešte niekedy budeme mať radosť, ani počas náročných životných situácií zvyčajne nevidíme ich prínos.
Existuje však technika, ktorá pomáha zaceliť skutočné hmotné, ale aj psychologické črepiny. Je ňou japonská umelecká a filozofická metóda kincugi, ktorú môžete využiť pri oprave porcelánu, ale aj v ťažkých životných obdobiach.
Oprava zlatom

Slovo kincugi pochádza z japonských slov kin (zlato) a cugi (štrbina) a ide o umenie, ktorého korene siahajú až do 15. storočia.
Počas procesu kincukuroi sa črepiny zlepia špeciálnou prírodnou živicou a po niekoľkých týždňoch sa praskliny vyplnia zlatou farbou.
Obnova zlatom úzko súvisí s myšlienkou pomerne známeho myšlienkového a estetického prúdu wabi-sabi, ktorý vyzdvihuje nedokonalosť, jednoduchosť, skromnosť a podporuje používanie vecí dovtedy, kým môžu slúžiť.
Umenie kincugi dokáže vrátiť rozbitým miskám, pohárom či vázam rovnakú funkčnosť, no premieňa ich na krajšie a dokonca cennejšie kúsky.
Táto umelecká technika sa stáva čoraz populárnejšou aj mimo Japonska a čoraz viac ľudí ju vníma aj ako metaforu pre životné napredovanie.
„Myslím si, že aj naše zranenia sa dajú opraviť. Takže by sme sa nikdy nemali vzdávať,“ hovorí v dokumente z dielne BBC japonský majster umenia kincugi, Hiroki Kijokawa.
Využiť ho môžete aj v živote
Filozofia kincugi ukazuje, že k životu nevyhnutne patria aj zlyhania, chyby, nepríjemnosti a zranenia a na prvý pohľad neriešiteľné situácie.
Zároveň však vlieva nádej, že práve vďaka týmto „prasklinám“ môžete nadobúdať nové kvality.