Nikto by nemusel zomierať na rakovinu krčka maternice. Napriek tomu na ňu na Slovensku zomrie každý druhý deň jedna žena a ročne ich u nás ochorie vyše 600.
Za týmto vážnym onkologickým ochorením stojí infekcia vírusom HPV (ľudským papilomavírusom), moderná medicína však účinné metódy prevencie pozná.
Okrem očkovania a dostupnej liečby sú to kvalitné a moderné diagnostické metódy a účinný skríning, teda včasné zachytenie ochorenia ešte predtým, než sa rozvinie.
V Českej republike sa od budúceho roka rozhodol štát hradiť ženám vo veku medzi 35 a 45 rokov takzvaný HPV DNA test zo zdravotného poistenia.
Tamojší lekári to považujú za zlomový krok. Test totiž dokáže upozorniť na riziko karcinómu už niekoľko rokov vopred, a teda ho umožní zachytiť včas, kým je dobre liečiteľný.
Slovensko o takejto prevencii zatiaľ len uvažuje.
Na preventívky nechodí dosť žien
Test, ktorý v DNA dokáže identifikovať HPV vírus, si dosiaľ museli ženy v Česku hradiť samy. Podobne to je aj na Slovensku.

Kým test neodporučí lekár pre podozrenie na rakovinu, žene ho poisťovňa nepreplatí. Pacientku vyjde na zhruba od 50 až 60 eur.
Prevencia rakoviny krčka maternice, ktorú majú ženy zadarmo, sa tak na Slovensku týka iba cytologického vyšetrenia.
Ide o ster z krčka maternice. Odobraté bunky sa následne v laboratóriu vyšetrujú, či v nich neprebiehajú zmeny, ktoré by naznačovali predrakovinový alebo rakovinový stav.
Problém je, že na preventívne gynekologické vyšetrenia nechodí na Slovensku toľko žien, koľko by mohlo. Ich počty v posledných desiatich rokoch dokonca klesajú.
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bola v roku 2018 na preventívke len približne každá druhá žena evidovaná v gynekologických ambulanciách. Ani z týchto žien pritom cytológiu neabsolvujú všetky.
"Pri skríningu predrakovinových stavov a rakoviny krčka maternice sú dôležité dva faktory - pokryť skríningom takmer celú ženskú populáciu, keďže momentálne chodí na cytologický skríning menej ako štvrtina žien na Slovensku," hovorí pre SME profesor Miloš Mlynček, predseda Sekcie gynekologickej onkológie Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.