Ak máte nadváhu či obezitu a rozhodli ste sa vyskúšať diétny trend posledných rokov, prerušovanú hladovku, častejšie nazývanú aj prerušovaný pôst, mali by ste tento krok prehodnotiť.
V kontraste s niekoľkými predošlými výskumami na myšiach alebo veľmi malých vzorkách ľudí, ktoré tejto diéte pripisovali aj určité pozitívne výsledky, sa presvedčenie vedcov o jej účinkoch opäť oslabilo.
Prerušovaný pôst vedie podľa nového výskumu v JAMA Internal Medicine len k minimálnej strate hmotnosti a navyše u obéznych ľudí, respektíve ľudí s nadváhou, môže viesť k výraznej strate svalstva.
Medzi skupinami neboli veľké rozdiely
Účinky a bezpečnosť prerušovaného pôstu dosiaľ vedecká obec neskúmala vo väčších randomizovaných kontrolovaných štúdiách na ľuďoch.

Znamená to, že účastníci a účastníčky štúdie sú náhodne pridelení do skupín, pričom výskumníci toto rozdelenie neovplyvňujú.
V nedávno zverejnenej 12-týždňovej štúdii jedna skupina ľudí s nadváhou alebo obezitou jedla iba v časovo vymedzenom okne ôsmich hodín, avšak čokoľvek podľa ľubovôle. Zvyšok dňa sa postila.
Kontrolná skupina dostala inštrukcie jesť pravidelne tri hlavné jedlá denne. Výskumnú vzorku tvorilo 116 ľudí od 18 do 64 rokov.
Ukázalo sa, že u ľudí, ktorí dodržiavali prerušovaný pôst, došlo štatisticky k významnému úbytku na hmotnosti, no v porovnaní so skupinou, v ktorej ľudia jedli pravidelne trikrát denne, nešlo o zásadnejší rozdiel.