Na porovnávacích fotkách sú ženy pred a po zákroku. Na tých prvých pôsobia unavene, majú opuchnuté oči a horšiu pleť. Na fotkách "po" sa zdajú mladšie, ich pleť je ružová a opuchy očí zmizli.
Ženy, ktoré tieto fotky zverejnili, nepodstúpili žiadny omladzujúci chirurgický zákrok ani skrášľujúcu procedúru. Podstúpili operáciu, pri ktorej im z tela odstránili silikónové implantáty.
Ide o narastajúcu skupinu žien, ktoré najmä na sociálnych sieťach hovoria o tom, že trpeli chorobou z prsných implantátov, teda BII (z ang. Breast Implant Illness). Ide len o nepríjemnú zhodu okolností alebo sú naozaj na vine implantáty a priemysel plastickej chirurgie by komplikácie týchto žien mal vnímať ako vážny problém?
Názory sa rôznia
Škála opisovaných problémov je veľká. Ženy sa sťažujú na zimnice s nejasným pôvodom, chronickú únavu, problémy so spánkom, zhoršenú pleť, vypadávanie vlasov, tŕpnutie končatín, bolesti hlavy, citlivosť na svetlo, zábudlivosť a celkový pocit straty vitality.

Tieto nevysvetliteľné príznaky pritom odzneli pár týždňov či mesiacov po tom, ako sa rozhodli dať si implantáty odstrániť.
Mnohé z týchto žien svoje "svedectvá" dokumentujú na sociálnych sieťach. Príkladom je instagramový účet s názvom breast_implant_illness, ktorý sleduje vyše 68-tisíc ľudí.
Medicína však zatiaľ BII nezaradila medzi oficiálne diagnózy a v súčasnosti neexistujú ani žiadne diagnostické kritériá, podľa ktorých by ju lekári mohli žene určiť. V neprospech choroby hovorí aj väčšina doterajších výskumov.
Napríklad štúdia publikovaná vlani v časopise Plastic and Reconstructive Surgery dospela k záveru, že neexistuje žiadna súvislosť medzi silikónovými implantátmi a zvýšeným rizikom depresie alebo neurologických ochorení.
Ide pritom o dva hlavné príznaky, ktoré sa v dôsledku BII údajne vyskytujú.