Zdôrazňujú, že pohlavie sa nedá zmeniť a biologický muž navždy zostane mužom, aj keď o sebe tvrdí opak. Obávajú sa, že trans ženy sú sexuálnou hrozbou pre „skutočné“ ženy a dievčatá a mali by mať zakázané vstupovať na dámske toalety či prezliekarne. Trans aktivizmus odmietajú.
Aj preto ich nazývajú skratkou TERF (trans-exclusionary radical feminists), teda radikálne feministky (či feministi), ktoré vylučujú trans ženy z boja za práva žien. Mnohé toto označenie vnímajú ako útok alebo nadávku, často sa preto radšej samy nazývajú ako „gender critical“, teda rodovo kritické.

Počas leta sa asi najznámejšou TERF, respektíve transfóbnou feministkou, ako ju niektorí označili, stala spisovateľka J. K. Rowlingová.
Zatiaľ čo v minulosti jej ľudia tlieskali za jej liberálne postoje, v posledných rokoch sa verejne viackrát priklonila k ideám feminizmu, ktorý vylučuje trans ženy.
Fenomén TERF však nevznikol zásluhou Rowlingovej, má svoju dlhoročnú históriu. A ako píše novinárka Laurie Pennová pre Medium, Veľká Británia je „epicentrom zvláštneho, divokého a špecifického kultúrneho odporu proti trans právam“.
Nie sú ženy, ale obete stereotypov
Radikálne feministky nie sú jednoliata skupina s rovnakým názorom, aj ich prístupy k transrodovým ľuďom sa líšia a mnohé z nich ich práva aj verejne podporujú.