SME
reklama

Lektorky sexuálnej výchovy: Trojročné deti neučíme, ako sa navlieka kondóm

Radka Mikšík a Zuzana Bendíková tvrdia, že sexuálna výchova učí deti rozmanitosti.

Zuzana Bendíková a Radka Mikšík (Zdroj: archív Teach for Slovakia)

Sexuálna výchova na školách často vyvoláva kontroverzie. Mnohí ľudia si nevedia predstaviť, čo všetko vlastne zahŕňa, a tiež si neuvedomujú, že vyučovať ju nemôže len tak hocikto. Pedagogičky sexuálnej výchovy zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo ZUZANA BENDÍKOVÁ a RADKA MIKŠÍK, hovoria, že ak sa sexuálnej výchove nebudeme venovať systematicky, nestranne a kvalitne, donekonečna budeme v spoločnosti riešiť negatívne následky namiesto prevencie.

V rozhovore s nimi sa dočítate:

  • čo všetko zahŕňa sexuálna výchova
  • čo by mali vedieť deti a mladí vzhľadom na svoj vek
  • prečo je na navliekanie kondómu potrebná zručnosť
  • či programy sexuálnej výchovy zvyšujú u detí sexuálnu aktivitu

Aká je podľa vás sexuálna gramotnosť na Slovensku?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zuzana Bendíková: Myslím si, že deti alebo mladí ľudia majú prehľad o základných biologických funkciách, no chýba im sociálna a emocionálna inteligencia, teda schopnosť vedieť komunikovať svoje emócie, mať odvahu prejaviť niekomu náklonnosť, vedieť spracovať odmietnutie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existuje výskum, ktorý hovorí o tom, že dnešná tínedžerská mládež je veľmi úzkostlivá a depresívna a má od seba priveľké očakávania, čo sa týka výzoru a výkonu. Spôsobujú to nerealistické vzory na sociálnych sieťach, chcú sa správať a vyzerať perfektne, ale ich život nezodpovedá tejto realite. Aj to je niečo, čo sa dá aplikovať do sexuálnej výchovy.

Osnovy k sexuálnej výchove na Slovensku existujú, prierezovo sa na školách vyučuje. Vy máte v súčasnosti v pláne vytvoriť web a tiež metodiku sexuálnej výchovy, ktorú chcete do škôl priniesť. V čom sa budú líšiť od toho, čo existuje?

Radka Mikšík: Spoločnosť pre plánované rodičovstvo roky upozorňuje na potrebu sexuálnej výchovy, nikdy tu však nebola dostatočná politická vôľa.

To, čo aktuálne vytvárame, sú workshopy postavené na zážitkovej psychológii a na tom, aby si deti prešli všetkými troma fázami sexuálnej výchovy – teda získavanie informácií, nadobúdanie zručností a budovanie si postojov a hodnôt. Nevyhnutne však potrebujeme aj systematické a moderné kurikulá a kontinuálny prístup k sexuálnej výchove.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Založila online školu sexu: Treba viac hovoriť o rozkoši, túžbach a genitáliách Čítajte 

ZB: V súčasnosti existuje osnova k výchove k manželstvu a rodičovstvu, ktorej ciele nezohľadňujú potreby dnešných detí. Tie žijú v digitálnom svete presahujúcom do ich bežnej reality.

Existujú pracovné listy a rôzne príručky a materiály aj od našej organizácie, neexistuje však učebnica sexuálnej výchovy zameraná na presné ciele a úkazy, ktoré sa môžu v triedach objaviť – napríklad ak v nejakej triede riešili šikanu či homofóbne prejavy. Aj na tom pracujeme.

RM: Naša metodika a workshopy, ktoré vytvárame, sú inkluzívne a myslia na všetky deti a situácie, ktoré im život prináša. Keď si zoberieme výchovu k manželstvu a rodičovstvu, už zo samotného pojmu cítime, že takáto výchova diskriminuje celé skupiny ľudí, napríklad tých, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nechcú alebo nemôžu mať deti, a aj tých, ktorí nechcú alebo na Slovensku nemôžu byť v manželstve. Ak z debaty vynechávame celé skupiny ľudí, odsúvame ich na vedľajšiu koľaj a tvárime sa, že neexistujú.

Keď sa povie sexuálna výchova, mnohí si v hlave predstavia často len vyučovanie o pohlavnom styku. Mohli by ste definovať, čo všetko vlastne sexuálna výchova zahŕňa?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

RM: Mám veľmi rada pomenovanie 'sociálna výchova o vzťahoch a interakciách', omnoho viac to vystihuje podstatu sexuálnej výchovy. Ide o výchovu k rešpektu, komunikácii, akceptácii seba a iných ľudí, je to o rozmanitosti, sebadôvere, budovaní mäkkých zručností a zároveň o budovaní si hodnôt a postojov.

Nespomenuli ste práve ten sex, ktorý všetci očakávajú.

ZB: Ak ide o sexualitu, na to sa sexuálna výchova pozerá najmä z hľadiska zdravia a prevencie, teda ako žiť čo najzdravšie. Zahŕňa to napríklad schopnosť poznať svoje telo, mať ho rada, vedieť, ako si urobiť samovyšetrenie pŕs a semenníkov, kedy treba ísť na vyšetrenie ku gynekologičke a k urológovi.

Brať to vážne ako bežnú starostlivosť o seba, nie iba v kritických situáciách, keď sa stane niečo neželané. Je tiež dôležité, aby bola mládež nastavená tak, že sex zahŕňa veľmi veľa príjemných pocitov a tie sú úplne v poriadku, či už ich objavujú sami, alebo s niekým iným.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7BGB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu