Väčšina dievčat dostane svoju prvú menštruáciu okolo 12. roku života, tento vek sa však rokmi posúva k nižšiemu číslu. V súčasnosti môžu prvýkrát menštruovať už aj desať- či jedenásťročné.
Pre podcast Medzi nami to pred časom potvrdila aj psychologička a vysokoškolská pedagogička Eva Poliaková, podľa ktorej je potrebné, aby dievčatá o tomto jave vedeli minimálne polroka predtým a aby ho vnímali ako pozitívnu vec v živote ženy.
V čase, keď začnú prvýkrát krvácať, je totiž na prvý rozhovor neskoro. Pri akej príležitosti je teda vhodné svojej dcére vysvetliť, čo ju čaká a akým spôsobom rozhovor viesť?
Prečo má vecný a pozitívny rozhovor zmysel

Nie každý otec či matka dokážu o tejto prirodzenej, ale intímnej téme hovoriť otvorene a bez ostychu.
Ak je táto úloha na pleciach otcov, môžu sa cítiť rozpačito a neisto. Niektoré ženy zase samy nedokázali prijať svoju menštruáciu, považujú ju skôr za trest a v tomto duchu o nej aj hovoria, či dokonca o nej nechcú hovoriť vôbec.
Menštruačný cyklus je v ľuďoch často zakorenený ako tabuizovaná téma, ktorá má zostať čistou ženskou súkromnou záležitosťou a ktorú treba čo najviac skrývať.
Hovoriť so svojimi dcérami o menštruácii bez pocitu trápnosti a celkom otvorene, je pritom dôležité z dvoch dôvodov.
Po prvé dcéry potrebujú vedieť, ako funguje ich telo a akými zmenami prechádza. Mali by chápať, prečo je menštruácia prospešná, ale aj to, aké sú ďalšie sprievodné znaky, ktoré dozrievanie ich tela čaká.