Parlament bude na septembrovej schôdzi v druhom čítaní hlasovať o zákone z dielne Anny Záborskej a jej kolegov z klubu OĽaNO, ktorý upravuje oblasť interrupcií.
Ten má podľa navrhovateľov ženám pomôcť pri rozhodovaní - chce zaviesť dlhšiu povinnú čakaciu lehotu a napríklad aj povinnosť dvoch lekárskych posudkov, ak chce žena podstúpiť interrupciu zo zdravotných dôvodov. Viaceré ľudskoprávne organizácie, zdravotníci, ale aj aktivisti a aktivistky upozorňujú, že tento zákon, naopak, ohrozí zdravie žien a ich práva.
"Najviac dopadne na ženy vystavené chudobe, žijúce v odľahlých oblastiach a matky samoživiteľky," hovorí politologička ADRIANA MESOCHORITISOVÁ z organizácie Možnosť voľby.
Na návrh zákona o interrupciách zareagovala znepokojeným listom komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová. S odporúčaním, aby parlament návrh odmietol, prišli aj ďalšie listy – od viacerých europoslancov a tiež od medzinárodných zdravotníckych organizácií. Čo znamená, že sa medzinárodné spoločenstvo takto zaujíma o túto tému?
Jednoznačne to svedčí o tom, že aj v zahraničí sú presvedčení, že tento návrh zákona ohrozí zdravie žien a poruší ich ľudské práva. Postaví pred ne také prekážky, ktoré budú v praxi pre mnohé znamenať zákaz prístupu k bezpečným interrupciám.
Znepokojenie nenastalo len v ľudskoprávnom spektre, ale aj v lekárskom. Medzinárodná federácia pre gynekológiu a pôrodníctvo a Medzinárodná federácia odborníkov a odborníčok v oblasti interrupcií a antikoncepcie upozorňujú, že návrh je v rozpore s vedeckými informáciami a najlepšími postupmi v oblasti zdravia.
Zákon určite nezníži počet interrupcií, ako hovorí pani Záhorská. A tiež nie je o pomoci, ako sa nás snaží presvedčiť. Naopak – je o moci, kontrole a donucovaní.

Anna Záborská na svojom facebooku argumentovala, že pripomienky Mijatovičovej sú ideologické, a že v liste nie je uvedené, o aké ustanovenie Európskeho dohovoru o ľudských právach, či o aké rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESPĽ) sa opiera. Taktiež, že Európsky dohovor o ľudských právach nepozná právo na potrat. Je tu teda naozaj konflikt práva alebo konflikt ideológií?
Je to manipulatívne vyjadrenie. Pani komisárka hovorí o porušení viacerých ľudskoprávnych dohovorov, nerozoberá rozhodnutia ESĽP. To však neznamená, že neexistujú.
Pani Záborská vyvoláva dojem, akoby súd pre ľudské práva nevydal v tejto oblasti rozhodnutia.