Medzinárodný filmový festival v Benátkach, najstarší spomedzi filmových festivalov, sa tento rok konal v náročných podmienkach. Svoj 77. ročník ukončil počas víkendu, keď porota udelila a odovzdala rad ocenení vrátane Zlatého leva za najlepší film.
Okrem toho, že je festival oslavou kinematografie, ide aj o spoločenskú udalosť, ktorá poukazuje na viaceré dôležité trendy. Aké významné odkazy priniesol kritický ročník?
Rúška sú nový normál
Protiepidemiologické opatrenia festivalu vyžadovali od návštevníkov rúška počas všetkých filmových predstavení. Ochranné prostriedky sa nevyhýbajú ani červenému kobercu a viaceré hviezdy si rúška nasadzovali aj pred objektívmi fotoaparátov.
Príkladom je talianska herečka Anna Foglietta, ktorá jednoduchý a elegantný kostým značky Armani doplnila o čierne rúško, a bezproblémovo v ňom pózovala fotografom.
V čisto symbolickej rovine do diskusie prispela aj herečka Tilda Swinton. Tá si počas pózovania zakrývala tvár zlatou maskou dizajnéra Jamesa Merryho , ktorá sa odvoláva na tradíciu benátskeho karnevalu a zároveň upozorňuje na momentálnu krízu.
Hoci z hľadiska bezpečnosti nemala jej ozdoba žiadne opodstatnenie, viaceré zahraničné médiá vrátane britského listu The Guardian upozorňujú na to, že ak celebrity propagujú bezpečnosť, ide o dôležitý a potrebný spoločenský signál.

Oblečenie nie je na jedno použitie
Nemenej pozitívne pôsobilo gesto predsedníčky poroty Cate Blanchett, ktorá si počas festivalu niekoľkokrát obliekla róby ušité pre iné príležitosti.

Najviac zaujali jej tmavomodré šaty s bielym lemom dizajnéra Estebana Cortezara, ktoré si obliekla na otvárací ceremoniál.
Po prvý raz sa v nich na verejnosti objavila už v roku 2015 na londýnskej premiére filmu Carol.
Počas festivalu sa v „recyklovanom“ oblečení nezjavila iba raz. Na uvedenie filmu Milenci si herečka obliekla výrazný top z farebnej kvetovanej krajky od Alexandera McQueena, v ktorom sa prezentovala už v roku 2016 na odovzdávaní cien BAFTA.

Róby nie sú to najdôležitejšie
Samostatnou kapitolou je celková úroveň módy. Predchádzajúce ročníky ukazovali nerovnosť v počte nominovaných režisérok a zastúpenie ženských tém v hlavnom či aspoň sprievodnom programe festivalu.
Na najstaršom filmovom festivale boli ženy len na okrasu a prezentovali sa najmä na červenom koberci, ktorý bol prehliadkou veľkolepých rób.
Dlhodobá kritika zo strany filmových asociácií ako Women’s Audiovisual Network alebo Women in Film & TV International bola po rokoch vypočutá. Do hlavnej súťaže sa zaradilo osem režisérok a hlavnú cenu napokon získala v sobotu americká dráma s názvom Krajina nomádov pôvodom čínskej režisérky Chloé Zhaovej.

Zároveň sa ukázalo, že šokovať prostredníctvom výstredných rób nie je pre festival to najdôležitejšie a v móde prevládali pokojné, klasické a elegantné šaty či dokonca kostýmy.
Tento jav môže byť do veľkej miery spôsobený neprítomnosťou hollywoodskych celebrít, ktoré do Benátok nemohli pricestovať, a nie je vylúčené, že bude len dočasný. Pandémia a obmedzenia však ukazujú, že festival môže fungovať aj bez povrchných lákadiel.