Keď sa dieťa narodí s nevyliečiteľným ochorením, ktoré bude ovplyvňovať celý jeho život, niekedy je ťažké hľadať príčinu. Mohla za to genetika? Zanedbalo sa niečo v nemocnici? Alebo sú na vine dosiaľ neznáme faktory?
Existuje však nevyliečiteľná diagnóza, ktorej sa dá zabrániť, a ktorú ak dieťa má, pozná aj jej vinníka - alkohol v tehotenstve. Ide o fetálny alkoholový syndróm (FAS), najzávažnejšiu poruchu spôsobenú požívaním alkoholu v tehotenstve.
Každý rok 9. septembra túto diagnózu pripomína Medzinárodný deň povedomia o FAS.
Dôvodom na vznik tohto dňa je, že povedomie spoločnosti o ochorení, ktoré závažným spôsobom zasahuje do života dieťaťa, je slabé. Presný počet detí s FAS určiť nevieme, metaanalýza v časopise Lancet však odhaduje, že sa ich môže ročne celosvetovo narodiť okolo 119-tisíc.
Deci vínka na krv? To je ruleta
Dôsledky pitia alkoholu v tehotenstve sú rôznorodé, záleží aj na tom, v ktorom období tehotenstva žena alkohol pila. Môže poškodiť rôzne časti mozgu dieťaťa a tie sa môžu neskôr prejaviť rozličným spôsobom.

U niektorých bábätiek vidno typické črty tohto syndrómu na tvári – majú užšiu hornú peru, nevyvinutý jarček pod nosom a krátke oči.
Ďalšou typickou črtou je menšia hlavička a celkovo nižšia hmotnosť oproti zdravým deťom.
U iných detí nemusia byť fyzické znaky postihnutia na prvý pohľad úplne zjavné a FAS sa u nich prejavuje najmä v správaní, prostredníctvom zníženého IQ, mentálnej retardácie, zníženej schopnosti učiť sa, sústrediť sa či kontrolovať svoje emócie.
Mnoho ľudí si pritom túto diagnózu nesprávne zamieňa za ADHD či poruchy správania.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva uvádza, že pri pravidelnom pití alkoholu v tehotenstve sa syndróm vyskytne u 30 percent novorodencov.