Ide o trik, ktorý pozná, a podvedome používa mnoho rodičov. Aj tá najťažšia úloha, najhorší odchod z domu či ošetrenie u zubára sa dá zvládnuť vtedy, keď deťom príde na pomoc ich obľúbená postava z rozprávky či komiksu.
Ak navyše rodičia deťom poradia, aby sa v komplikovanej situácii správali ako Harry Potter, Anna z Ľadového kráľovstva či niektorý z ich obľúbených superhrdinov, môžu im pomôcť naučiť sa vytrvalosti a dôslednosti.
Mať alter ego alebo premýšľať o očakávaných výzvach s odstupom je však účinné aj v dospelosti. Ako funguje Batmanov efekt, ako ho môžete využiť vo výchove, v boji s trémou alebo v snahe o zdravšie stravovanie?
Nasaďte si Batmanovu masku

Detská psychologička Rachel Whitová, ktorá sa dlhodobo venuje skúmaniu sebakontroly detí a adolescentov, v roku 2015 publikovala v časopise Child Development výsledky experimentu, ktorý výborne ukazuje pozitívny vplyv Batmanovho efektu.
Deti vo veku štyroch až šiestich rokov mali plniť nudnú a zdĺhavú úlohu bez viditeľných výsledkov. Zároveň však mali k dispozícii tablet s veľmi lákavou videohrou, ktorú mohli hrať kedykoľvek ich plnenie úlohy nebavilo.
Deti boli zároveň rozdelené do troch skupín a mali samy seba kontrolovať, ako tvrdo pracujú. Deti v prvej skupine sa pýtali na svoj výkon v prvej osobe: "Pracujem tvrdo?" V druhej skupine sa na svoj výkon pýtali v tretej osobe: "Pracuje Filip tvrdo?"
A deti v tretej skupine sa mohli prezliecť za obľúbeného hrdinu ako Prieskumníčka Dora, Staviteľ Bob alebo Batman. Tieto deti potom svoju činnosť kontrolovali slovami: "Pracuje Batman tvrdo?"