Rakovina je druhou najčastejšou príčinou umierania ľudí na Slovensku. Podľa dát Eurostatu sú veľmi rizikové najmä rakovina hrubého čreva a konečníka a v posledných rokoch mierne stúpla aj úmrtnosť na rakovinu prsníka a pankreasu.
Dobrou správou pre ženy je, že na Slovensku v roku 2019 spustili skríning viacerých druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka a rakoviny krčka maternice. Ide o ochorenie, ktoré sa týka výlučne žien.
Takých, ktoré postihujú najmä alebo iba ženy, je pritom viacero.
Povedomie o symptómoch týchto chorôb je veľmi dôležité, keďže čím skôr sa ochorenie podchytí, tým viac šancí má človek na prežitie a sú preňho k dispozícii viaceré spôsoby liečby.
Rakovina prsníkov

Hoci sa rakovina prsníkov môže objaviť aj u mužov, v neúmerne väčšom množstve zasahuje ženy. Napríklad v roku 2018 na ňu podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku zomrelo 15 mužov, avšak až vyše tisíc žien.
Hoci v minulosti postihovala rakovina prsníkov skôr ženy staršieho veku, v uplynulých rokoch pribúdajú aj ženy vo vekovej kategórii od 25 do 45 rokov.
Rakovina môže zasiahnuť rôzne oblasti prsníka, no v každom prípade platí, že čím skôr sa diagnostikuje, tým optimistickejšia je prognóza. Do rizikových skupín patria ženy, u ktorých sa v rodine rakovina prsníka objavila, ktoré ju už v minulosti prekonali, ale aj ženy, ktoré nerodili, či majú vyšší vek.
Základom prevencie je nezanedbať samovyšetrenia prsníkov a tiež vyšetrenia u gynekológa. Vo veku od 50 rokov by ženy mali aj v rámci skríningu podstupovať mamografické vyšetrenie. Ide o spoľahlivú metódu odhaľovania nádorov už vo včasnom štádiu.
Príznaky: hrčky v okolí prsníkov a podpazušia, vtiahnutá bradavka, zmeny textúry kože, výtok z bradavky, opuch, svrbiaca vyrážka podobná ekzému či začervenanie bradavky
Rakovina štítnej žľazy
Zhruba trikrát častejšie na ňu ochorejú ženy, pričom jej príčina zatiaľ nie je celkom objasnená. Odhaduje sa, že môže ísť o súvis so znečisteným životným prostredím, nevhodnou životosprávou vrátane fajčenia, ale aj o poškodenie génov.