Poznáte pomenovanie štipkovitý úchop? Ide o pojem z grafomotoriky a označuje správny úchop pera medzi palcom, ukazovákom a prostredníkom.
Súčasne je to jedna zo zručností, ktorú by mal váš prváčik ovládať už pred nástupom do školy. Od správneho úchopu sa odvíja aj výber vhodného pera a ďalších písacích potrieb.
Najskôr ceruzka

Nie je nutné, aby rodičia kupovali pero na prvé písmenká v predstihu. Prváci sa obyčajne prvé čiary a znaky učia v škole písať obyčajnou ceruzkou, vhodná je tvrdosť číslo 2.
„Grafitové obyčajné ceruzky vhodné pre prvákov sú mäkkosť B, maximálne 2B,“ hovorí učiteľka výtvarnej výchovy Zuzana Dobrovičová. Mäkšie ceruzky s vyšším číslom sú podľa nej dobré na kreslenie, v zošite sa však rozmazávajú. „Mäkkosť HB neodporúčam, zle sa gumujú, pretože sú tvrdšie a v písankách a v šlabikároch zostávajú aj po gumovaní ryhy,“ dodala pedagogička.
Pre prváčikov, ktorí si osvojujú správny úchop, odporúča zadovážiť hrubšie trojhranné ceruzky, ktoré sa lepšie držia v ruke. Na trhu sú dnes aj farbičky s vykrojenými plôškami pre jednotlivé pršteky, čo je tiež vhodná pomôcka pre malých žiakov.
Rovnaký výber platí pri farbičkách – na začiatok sú dobré hrubšie trojhranné. „Keď začnú písať perom, môžu už presedlať na tenké šesťhranné farbičky,“ radí Zuzana Dobrovičová.
Atramentové perá vytláčajú rollery

Na pero prechádzajú deti až po niekoľkých mesiacoch, keď už je detská ruka uvoľnenejšia. Učiteľky zvyknú odporučiť pero na základe vlastných skúseností a preferencií.
Môže ísť o klasické atramentové pero, hoci to už vytláčajú modernejšie rollery.
Sú to perá, ktoré sú naplnené atramentom, ale guľôčka, ktorou píše, je keramická. Výhoda je v tom, že s atramentom sa ľahšie píše, pretože pero sa plynulejšie kĺže po papieri. Keramická guľôčka na rolleri sa však na rozdiel od kovového hrotu atramentových pier pri silnejšom pritlačení na papier „nerozchádza“.
Pre deti, ktoré s písaním len začínajú, sa odporúča ergonomicky tvarované pero so širšou úchopovou časťou. Malo by mať trojhranný úchop, bonus navyše je, ak je časť, ktorú dieťa drží medzi prstami mäkšia, napríklad pogumovaná a má protišmykovú úpravu. Súčasne sa však treba vyhnúť veľmi robustným perám, ktoré dieťa len ťažko dokáže udržať v malých prstoch.
Na trhu nájdete aj rollery, ktoré sa dajú opačnou stranou pera zmizíkovať. Môže sa stať, že vaša pani učiteľka ešte v prvej triede „gumovacie“ pero nepovolí.
Za nesprávne pero pre prváka sa považuje takzvaná prepisovačka, ktorou treba pri písaní viac tlačiť, čo nie je pri nácviku písma vhodné.
Odborníci upozorňujú, že dôležitejší ako drahé pero na prvé písmenká je správny úchop. Ten by nemal byť kŕčovitý, ale uvoľnený. Pero pri správnom, takzvanom štipkovitom úchope držíme palcom, podopierame prostredníkom a ukazovák je na ňom zľahka položený zhora.
Ceny pier sú rôzne, za pero strednej triedy zaplatíte 2 až 3 eurá, špeciálne ergonomické perá vyjdú na 7 – 8,50 eura.