Školská taška, písací stolík, pero na písanie prvých písmeniek. Začiatok školy sprevádzajú vyššie výdavky aj dilemy, ako si správne vybrať.
Prinášame niekoľko rád, ako sa zorientovať na trhu aktoviek.
Školská taška a školský batoh nie je to isté
Čím ľahšia, tým lepšia. Jedným zo základných parametrov školských tašiek je ich hmotnosť.

Pri žiakoch prvého stupňa by hmotnosť prázdnej školskej tašky nemala presahovať 1,2 kg, tašky žiakov druhého stupňa by nemali byť ťažšie ako 1,4 kg.
Tašku, ktorá je ťažšia, nesmú predajcovia predávať pod označením školská taška.
Ortopédi zase hovoria, že naplnená školská taška by nemala presahovať desatinu hmotnosti žiaka, ktorý ju bude nosiť. Dvadsaťkilogramový prváčik by teda nemal niesť na chrbte viac ako dve kilá nákladu.
Rodič musí počítať s tým, že do nej školákovi každý deň nabalí aspoň pol litra vody, desiatu, peračník a postupne budú pribúdať aj učebnice a zošity.
Najmä pri mladších žiakoch sa odporúča používať školské tašky. Od batohov sa líšia tým, že majú pevnejšie steny a chrbtovú výstuž, ktorá kopíruje tvar chrbta.
“Naplnená školská taška by nemala presahovať desatinu hmotnosti žiaka, ktorý ju bude nosiť. Dvadsaťkilogramový prvák by teda nemal niesť na chrbte viac ako dve kilá nákladu.
„
Ortopédi odporúčajú, aby mala okrem popruhov na obe plecia aj popruhy v oblasti hrudníka, prípadne aj pása.
Vďaka tomuto zapínaniu je taška na chrbte ukotvená a nelieta zo strany na stranu.
Pásy tiež pomáhajú dostať chrbticu do prirodzenej polohy, a to vďaka tomu, že k nej taška lepšie priľne. Ak popruhy chýbajú, dieťa hrbí plecia, aby tašku udržalo na chrbte, a chrbát sa zbytočne guľatí.
Popruhy by mali byť zhruba štyri centimetre široké a mali by byť obalené mäkkou výstužou.
Kolieska, nožičky, reflexné prvky môžu pomôcť
Pri starších deťoch, ktoré nosia do školy ťažšie učebnice, ortopédi nenamietajú ani proti taškám na kolieskach. Odporúčajú však pri ťahaní takejto tašky striedať ruky.

Deti aj rodičia ocenia, ak má školská taška aspoň dva priečinky. Treba myslieť na to, že do školy deti okrem učebníc a zošitov nosia už spomínanú desiatu a fľašu s vodou.
Výhodou je, ak má taška vystužené dno, plastové alebo gumené nožičky. Bude stabilnejšia a keď ju položíte na zem, vďaka nožičkám sa nezašpiní.
S ergonómiou síce nesúvisia, z hľadiska bezpečnosti však pomôžu reflexné prvky na školskej taške.
Školské tašky ponúkajú nákupné reťazce aj špecializované obchody. Najlacnejšia sa dá kúpiť aj za 20 až 25 eur, stredná trieda dostupných značkových tašiek vyjde od 50 eur vyššie. Značkové školské tašky s bohatým príslušenstvom vrátane peračníka a pršiplášťa stoja aj 300 eur.
Hmotnosť naplnenej školskej tašky odporúčaná Úradom verejného zdravotníctva SR
Žiaci 1. a 2. ročníka 2,5 kg
Žiaci 3. a 4. ročníka 3,5 kg
Žiaci 5. a 6. ročníka 4,5 kg
Žiaci 7. až 9. ročníka 5 kg