Spevák James Blunt sa počas štúdia na vysokej škole chcel tak veľmi odlíšiť od svojich spolužiačiek, že sa rozhodol jesť iba mäso.
„Na sociológii bolo 170 dievčat a iba traja chlapci, pričom všetky dievčatá boli vegetariánkami alebo vegánkami. Z princípu som sa teda rozhodol, že budem mäsožravec a žil som iba na mletom mäse a kuracine, možno s trochou majonézy,“ priznal nedávno v jednej z epizód podcastu Jessie Warovej Table Manners.
Následkom bolo, že sa uňho rozvinul skorbut, teda ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C, ktoré sa môže prejavovať únavou, nechutenstvom, neskôr aj krvácaním ďasien, vypadávaním zubov či mäknutím kostí.
To, že akákoľvek jednostranná diéta je nezdravá a dlhodobo neudržateľná, je pomerne známe, zaujímavý je však dôvod, pre ktorý sa k nej Blunt uchýlil – vymedziť sa voči niečomu, čo považoval za ženskú črtu.
Nejete mäso? Ste morálnejší, ale menej mužní

Aj medzinárodné prieskumy ukazujú, že medzi ľuďmi, ktorí zo stravy vynechávajú mäso, prevažujú viac ženy, a platí to od Švédska a Veľkej Británie cez USA až po Austráliu.
Mnohé z nich tak činia nielen zo zdravotných, ale aj z etických a ekologických dôvodov, teda prihliadajú na blaho zvierat a životné prostredie. Podobné vlastnosti sa pritom považujú za ženské.
Napríklad séria štúdií z roku 2016 v časopise Journal of Consumer Research dokázala, že koncept „zelenej“ filozofie si v kognitívnej rovine spájame so ženskosťou a ekologicky zameraní ľudia sú ostatnými viac vnímaní ako feminínni. Muži sa k tejto filozofii prikláňajú menej, pretože tak oveľa silnejšie cítia ohrozenie svojej maskulínnej roly.
Ako to však súvisí s mäsom? Psychológovia našli podobné vysvetlenia aj v tomto prípade.