Miera sexuálne prenosných ochorení, ako sú napríklad HIV, herpes, ľudský papilomavírus známy ako HPV, chlamýdie, syfilis či urogenitálna trichomonóza, sa dá významne znížiť, ak by sa rizikovým skupinám poskytovalo poradenstvo a informácie aj na bežných prehliadkach u lekárov.
Za ohrozených sa považujú najmä sexuálne aktívni adolescenti a tiež dospelí, ktorí sa nevyhýbajú rizikovému sexuálnemu správaniu, majú alebo mali pohlavné ochorenie v poslednom roku, nepoužívajú kondómy, prípadne majú viacerých sexuálnych partnerov.
Vyplýva to z odporúčaní, ktoré v časopise JAMA Network v auguste zverejnila Americká pracovná skupina pre preventívne služby (USPSTF). Tú tvorí nezávislý panel expertov a expertiek.

Tí upozorňujú najmä na to, že ročne sa v USA vyskytne okolo 20 miliónov prípadov pohlavných chorôb, pričom zhruba polovica z nich pripadá na mladých ľudí od 15 do 24 rokov.
Hoci autori pracovali najmä s údajmi platnými pre americkú populáciu, pohlavné ochorenia sú podľa slovenských odborníkov problémom aj v našich končinách.
Ako uvádza profesorka dermatovenerológie Danka Švecová v odbornom lekárskom časopise Via Practica, za posledné dve dekády sa na Slovensku napríklad zvýšil výskyt kvapavky a syfilisu. „Edukácia obyvateľstva, predovšetkým mladých ľudí, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou obyvateľstva, je vysoko aktuálna a vyžaduje si pozornosť zodpovedných inštitúcií,“ píše Švecová.
Proaktívni lekári
„Poradenstvo skutočne môže potenciálne znížiť mieru sexuálne prenosných ochorení až o tretinu. To číslo je úžasné,“ hovorí gynekologička a pôrodníčka Melissa Simonová, jedna z členiek expertného panela, pre NBC.
Toto zistenie vyplynulo z analýzy devätnástich štúdií, ktoré skúmali priamy zásah lekárov pri rizikových skupinách ľudí. Keď ich poúčali o sexuálne rizikovom správaní a zdôrazňovali dôležitosť prevencie, znížila sa neskôr miera pohlavných chorôb o 30 percent.
Panel odporúča, aby sa do témy viac zapájali klinickí lekári primárnej starostlivosti, teda zvyčajne praktickí lekári a gynekológovia.