„Váš manžel musí byť pre vás prvoradý a musí vedieť, že je to tak. Je dôležité stále s ním randiť a správať sa k nemu tak, akoby ste stále boli v návale prvej lásky,“ píše Alena Kate Pettittová. Britka, ktorá na svojom blogu The Darling Academy volá po návrate tradičných rodinných hodnôt a ženy vyzýva, aby sa „pripojili k armáde v zásterách“, sa v ostatných mesiacoch teší veľkému záujmu.
Potom ako vlani na jar vydala svoju druhú knihu, objavuje sa vo vplyvných britských médiách a jej sociálne siete sledujú tisíce ľudí. Pettittová túži po návrate starých dobrých čias, v ktorých „boli ženy ženami“ a jej účet na instagrame je plný fotografií kvetov, chutne vyzerajúcich koláčikov, elegantných šiat a britských vlajočiek.
Práve vďaka tomu je výraznou predstaviteľkou sociálneho trendu tradwife – tradičnej manželky.
Krásna minulosť

Británia nie je jediná krajina, v ktorej sa niektoré ženy s radosťou obliekajú do šiat z 50. rokov minulého storočia a varia výdatné jedlá podľa receptov starých mám.
Záujem o tento trend prekvitá v Amerike a postupne silnie aj Nemecku, Brazílii či v Japonsku.
Fenomén má svoj presah aj v slovenskom a českom kontexte, hoci tu je značne rozporuplný.
K jeho nevinnej estetickej forme sa prikláňa mnoho blogeriek, ktoré sa venujú vareniu a minimalistickému životnému štýlu, no k ženskému tradicionalizmu sa na sociálnych sieťach hlási aj študentka Lívia Garčalová, známa z projektu Kulturblog.
Garčalová v blogu, ktorý má blízko ku konšpiračnej scéne a strane ĽSNS, často volá po návrate žien k ich tradičným ženským úlohám a vyhradzuje sa voči feminizmu.
Vo viacerých prípadoch tradičných manželiek ide o príjemný a oku lahodiaci životný štýl. Móda šiat s úzkym driekom a širokou spodničkou lichotí ženskej postave, kuchynské spotrebiče a nábytok v retroštýle, ktorými si ženy skrášľujú domovy, sú nadčasové a fotografie rodín, ktoré sa usmiate schádzajú pri spoločnom stole, vyvolávajú harmonické pocity.
Fotografie na sociálnych sieťach často označujú hashtagmi traditionalist, tradwife, tradfamily, femininefamily či femininewomen, ktoré odkazujú na tradičnú rodinu a ženskosť.
Sociálne siete a blogy tých, ktoré ukazujú tradičnú úlohu žien v rodine v jej najláskavejšej a najkrajšej podobe, sú zároveň plné inšpirácií a receptov, praktických rád, ako si zútulniť dom, či návodov, ako pestovať hortenzie.
Nie všetky však zostávajú iba pri tejto štylizácii a život ako v roku 1959 je pre ne ideálny aj v politickom, pracovnom, rodinnom a osobnom živote.