Chcete vedieť, čo a kedy sa stane a pripraviť sa na to. Komandujete ľudí naokolo, často kritizujete a zaoberáte sa aj nepodstatnými detailmi. Prekvapenia neznášate a ak niečo nejde podľa vašich plánov a očakávaní, vyvoláva to vo vás úzkosť. Možno chcete mať pod kontrolou aj svojho partnera alebo partnerku, vedieť, čo, kedy a s kým robí, byť súčasťou jeho či jej rozhodnutí.
Ak vás tieto vety vystihujú, je vysoko pravdepodobné, že máte kontrolujúcu osobnosť. Často sa spája s perfekcionizmom, ale aj s úzkosťami a strachmi.
Niektorí kontrolujúci ľudia sa snažia ovládať iba veci, ktoré sa týkajú ich samých, iní kontrolujú ľudí okolo seba a majú vysoké nároky práve na nich. Nezriedka sa však dejú aj obe veci naraz. Prečo to tak je a ako s kontrolovaním prestať?
Neistoty, strachy, nízke sebavedomie

„Kontrolujúce správanie často tkvie v úzkostiach a strachu. Keď máme pocit, že sú veci mimo našej kontroly, je prirodzené, že ich pod kontrolou mať chceme, pretože sa chceme cítiť v bezpečí,“ vysvetľuje psychoterapeutka Sharon Martinová.
K potrebe mať veci pod kontrolou sa uchyľujú aj ľudia, ktorí sú emocionálne krehkí a neistí alebo takí, ktorí majú nízke sebavedomie.
Očakávajú, že ostatní splnia ich požiadavky tak, aby uspokojili práve ich potreby. Keď však prídu na to, že nedokážu ovládať všetky situácie a už vôbec nie ľudí, často sa cítia frustrovaní, bezmocní a v strese, čo môže viesť k problémom v medziľudských vzťahoch.
„Kontrolovanie je bežnou črtou závislých vzťahov, takzvanej kodependencie, je následkom dospievania v rodinách, kde sa diali nepredvídateľné i strašidelné veci mimo našu kontrolu,“ dopĺňa Martinová.