Vyplač sa. Pokojne smúť ďalej. Áno, je to fakt zlé. Len málokto vám povie tieto frázy, keď v živote prežívate ťažké chvíle.
V dobrej viere povzbudiť vás si skôr od okolia vypočujete vety ako - Neboj sa, to bude dobré. Mysli pozitívne, mohlo by to byť ešte horšie! Nepreháňaj to s tým negatívnym prístupom. Všetko sa deje z nejakého dôvodu!
Takýto typ reakcií od iných ľudí či dokonca v rámci vašich vnútorných monológov môže mať opačný účinok. Najmä, keď sa pri nich očakáva, že sa v živote budete sústreďovať len na pozitívne veci a emócie.
Aj pozitivita môže byť "negatívna", keď je prehnaná, a teda neúčinná.
"Ako všetko, čo sa deje v prehnanej miere, keď pozitivitu používame na to, aby sme zakryli alebo umlčali ľudskú skúsenosť, stáva sa toxickou. Tým, že nepripustíme existenciu určitých pocitov, spadneme do stavu popierania a potlačených emócií," vysvetľujú vo video epizóde The Psychology Group klinická psychologička Jamie Longová a terapeutka Samara Quinterová.
Stres, hanba a izolácia ako dôsledky

Toxická pozitivita sa u ľudí prejavuje ako presvedčenie, že keď budú ignorovať negatívne a ťažké emócie a keď do popredia postavia všetko príjemné, budú šťastnejší.
"Problémom je, že toxická pozitivita prehnane zjednodušuje ľudský mozog a spôsob, akým spracúvame emócie. V skutočnosti môže mať na naše mentálne zdravie škodlivé účinky," hovorí Heather Monroeová, psychoterapeutka a klinická sociálna pracovníčka z Newport Institute.
Slepý optimizmus a potláčanie negatívnych pocitov ich totiž neodoženie, v niektorých prípadoch skôr naopak - ešte ich zosilní.