Bratislava bola odjakživa metropolou, ktorá na neveľkej rozlohe dokázala konkurovať veľkomestám. Rozmach zažila najmä v 18. storočí, keď sa stala najväčším a najvýznamnejším mestom celého Uhorska.
Uhorská aristokracia tu postavila veľa honosných palácov, stavali sa kostoly, kláštory, rozšíril sa hrad, vznikali nové ulice a pribúdalo obyvateľstvo. O kultúru a spoločenský život bol veľký záujem.

Jej rozvoj spomalil maďarský odboj a neskôr vojny. Napriek tomu bola Bratislava veľmi čulá aj v tridsiatych rokoch 20. storočia.
Ponúkala všetko, čo jej obyvateľ potreboval k životu aj k istému nadštandardu. Život tu plynul pomaly, slobodne a často veľmi veselo a uvoľnene.
Mesto na vodnej tepne, krásavica na Dunaji, organizovalo rôzne tancovačky, športové podujatia.
Ľudia sa vracali domov z futbalového štadióna v Petržalke a medzitým sa zastavili na občerstvenie v meste, diskutovali medzi sebou na pavlačiach svojich domov a napriek rušnému životu sa v uliciach šíril akýsi pokoj. Ten v meste pretrváva dodnes.
Rušný mestský život sa mieša s pokojom plným zelene a príjemných zákutí. Mení sa na destináciu, kde turisti nájdu relax aj množstvo aktivít a stihnú mnohé absolvovať v priebehu niekoľkých dní.

Stvorená na predĺžený víkend
Malé veľké mesto je pre jeho obyvateľov samozrejmosťou so všetkými jeho atrakciami.
Najmä v lete sa však otvára turistom a nielen tým zo zahraničia. Pestrý program ponúka všetkým vekovým kategóriám a záujmovým skupinám. Ak sa chcete v meste lepšie zorientovať, nasadnite na turistický vláčik, ktorý vás prevedie Bratislavou a upozorní na najzaujímavejšie atrakcie.
Koncentrovanú históriu mesta spoznáte v centre, ktoré prejdete pomerne rýchlo a o to viac času vám zostane na vyskúšanie si ďalších atrakcií. Pre turistov je výhodná Bratislava Card, turistická karta, s ktorou získate mnoho zliav na nákupy a návštevu reštaurácií a barov či bezplatných vstupov do múzeí, galérií a verejnej dopravy. Bratislavu si môžete pozrieť z rôznych uhlov.
Výhľad ponúka Bratislavský hrad, kde aktuálne prebieha aj výstava Poklad Inkov, ale zároveň si možno v Klenotnici pozrieť dekoratívne, reprezentačné či úžitkové predmety používané napríklad pri stolovaní. Časť expozície Dejiny Slovenska tu zas predstavuje najstaršie dejiny nášho územia.
Kochať sa výhľadom na mesto môžete aj z pamätníka na Slavíne a najnovšie je otvorená aj nová vyhliadková veža na Devínskej Kobyle, ku ktorej vedie nenáročná turistická trasa.
Postupne pribúdajú aj letné podujatia. Mnoho z nich je prepojených s najväčším mestským festivalom Kultúrne leto a hradné slávnosti.
Do histórie vás prenesie podujatie Rytieri na Devíne (3. a 31. augusta 2020), Letné shakespearovské slávnosti opäť uvádzajú známe hry Williama Shakespeara a prebiehajú do 14. augusta 2020.
V meste môžete každý štvrtok spoznávať hudobnú históriu Bratislavy vďaka rovnomennému cyklu koncertov, ktorý odkrýva stopy a pôsobenie významných skladateľov a hudobných diel spätých s Bratislavou.
Na Nádvorí Jána Nepomuckého sa 6. augusta predstaví tvorba Bélu Bartóka, ďalšie štvrtky budú venované Mozartovi, Beethovenovi, Josephovi Kasparovi Mertzovi či Dežovi Ursínymu.
Život pri vode
Jedinečný pohľad na Bratislavu sa návštevníkovi naskytne aj priamo z Dunaja. Rieka je jedným zo symbolov Bratislavy, a tak by bola škoda ignorovať ju. Obdivovať nábrežie môžu turisti napríklad z paluby rýchlostného člnu.

Člny sú vyhľadávané napríklad ako zábava počas rozlúčky so slobodou alebo romantický zážitok. Krása Bratislavy vynikne z vody najmä večer, keď sa na hladine rieky odráža množstvo mestských svetiel. Pre tých, ktorí nepotrebujú toľko adrenalínu, sú vhodné aj výletné lode, ktoré vás odvezú až k hradu Devín a naspäť.
Pohodu pri Dunaji si môžete užiť aj na káve na nábreží nákupného centra Eurovea alebo na niektorom z podnikov, ktoré kotvia na lodiach priamo na rieke.

Nábrežie Dunaja sa rozrastá aj na petržalskej strane, kde tento rok vznikla pláž Tyršák. Pod jednou strechou sa tak v obklopení piesočnatou plážou stretne množstvo ľudí, nočný život, kultúrne podujatia, stánky s gastronomickými chuťovkami, športové aktivity, wi-fi zadarmo a oddych.
Pri drinku si môžete vychutnať napríklad cestovateľské kino, divadlo, urban market s lokálnym dizajnom a módou či diskusie a workshopy, alebo si podvečer zacvičiť jogu.

Priamo z pláže sa zároveň môžete prejsť do Sadu Janka Kráľa. Najstarší verejný park v strednej Európe je od roku 1907 vyhlásený za štátom chránený park s unikátnou polohou a tiež prísne chránenými stromami.
V horúcich dňoch tu nájdete príjemný polotieň na súkromný piknik alebo jednoducho pauzu medzi prechádzkami po meste. Ak sa rozhodnete tráviť svoj voľný čas v Bratislave, ani vám nebude prekážať, že toto leto nenavštívite more.
Na zážitky pri vode sa tu kladie veľký dôraz. Aj miestni vyhľadávajú prírodné kúpaliská a jazerá ako Zlaté piesky, Vajnorské jazerá či Draždiak.
Na Zlatých pieskoch je pre ľudí, ktorí majú radi aktívny oddych, skvelým cieľom Wakelake. Ponúka pláže, wakeboardový vlek, plážový volejbal, reštauráciu a bar.

Vyskúšať si tu môžete aj flyboard. Ide o lietajúci board poháňaný vodnými tryskami, vďaka ktorému sa budete „vznášať“ nad vodnou hladinou. Chce to len trochu rovnováhy.
Ešte viac zážitkov nájdete aj v areáli vodných športov Divoká voda, kde je možné vyskúšať si rafting, jazdu na kajaku, vodné lyže, jazdu na štvorkolke, lukostreľbu či jazdu na poníkoch. Ak trávite dovolenku v Bratislave s deťmi, nesklamú miestne múzeá či zoologická záhrada.
Letná večerná atmosféra
Kým deň môžete tráviť aktívne, večer sa atmosféra v Bratislave mení na pokojnejšiu. Počas prechádzky odporúčame ochutnať zmrzlinu v niektorých známych a obľúbených prevádzkach ako Koun, Luculus či Arthur Ice Cream.
Kultúra streetfoodov v miestnych uliciach zažíva boom a vyberať si môžete z rôznych druhov jedál – originálnych hotdogov, hamburgerov, vegánskych špecialít aj dezertov.
Každý mesiac, väčšinou v jeho druhej polovici, ožíva Námestie SNP pred Starou tržnicou vďaka podujatiu Street Food Park, kde si môžete dobré jedlo a nápoje vychutnať v priateľskej atmosfére.

Milovníkov piva by sme nasmerovali na centrum mesta a jeho blízke okolie. Tu nájdu niekoľko lokálnych remeselných pivovarov, napríklad Kláštorný pivovar, Dunajský pivovar priamo na rieke alebo pivovar Alžbetka.
Ak patríte skôr k vinárom, ste tiež na správnom mieste. Vinárska tradícia Bratislavy je orientovaná najmä v časti Rača.
Známa Malokarpatská vínna cesta vedie cez Bratislavu, Svätý Jur, Pezinok, Modru a končí v Trnave. Navštíviť tak môžete vinohrady Mrva & Stanko, Matyšák, Chowaniec a Krajčírovič či Terra Parna a ochutnať odrody typické pre túto oblasť, napríklad Rizling vlašský, Rizling rýnsky, no najmä Frankovku modrú a Svätovavrinecké víno.